Nalistne zwalczanie chwastów w kukurydzy. Raport z pola
Wielu rolników preferuje przedwschodowe zabiegi herbicydowe w kukurydzy. Pozwalają one na wzrost rośliny uprawnej bez konkurencji chwastów. Jednak zabieg taki dla swojej skuteczności wymaga odpowiednich warunków. Jeśli pogoda nie sprzyja wykonaniu zabiegu doglebowego, lub presja specyficznych chwastów jest duża, optymalnym rozwiązaniem będzie nalistne zwalczanie chwastów w kukurydzy.
Brak dogodnych warunków do wykonania odchwaszczania doglebowego plantacji kukurydzy, czyli przykładowo zbyt niska wilgotność gleby, powodują konieczność sięgnięcia po rozwiązania nalistne. Także obecność na polu chwastów rozłogowych i głęboko korzeniących się jest wskazaniem do wykonania zabiegu powschodowego.
Spis treści
Nalistne zwalczanie chwastów w kukurydzy – termin zabiegu
Kukurydza, wschodząc w towarzystwie innych roślin, musi z nimi rywalizować o dostęp do wody i składników odżywczych, a w skrajnych przypadkach nawet o światło słoneczne. Jak powszechnie wiadomo, kukurydza bardzo źle znosi takie współzawodnictwo, a jego efekty są zauważalne w wysokości plonu. Dlatego tak istotny jest wybór terminu odchwaszczania. Oprysk herbicydowy powinniśmy przeprowadzić najpóźniej w fazie 3–4 liści, czyli BBCH 13–14. Pozwala to uniknąć negatywnego wpływu konkurencji chwastów na rozwój młodej kukurydzy.
Jakie środki na chwasty w kukurydzy?
Warto wiedzieć, jakich chwastów możemy się spodziewać na polu. Pozwoli to na dobranie odpowiednich środków, zapewniających skuteczność przeprowadzanego zabiegu. Oczywiście nieocenione źródło informacji na ten temat, pochodzi z wnikliwej lustracji plantacji. Niemniej warto także sięgnąć pamięcią do poprzednich sezonów, bowiem chwasty mogą wschodzić w różnych terminach, a my musimy przecież przy wyborze technologii zwalczania uwzględnić także te późniejsze. Na ogół w uprawie kukurydzy spotykamy się z dość szerokim wachlarzem niepożądanych gatunków roślin. Dlatego warto wybierać uniwersalne rozwiązania pozwalające na nalistne zwalczanie chwastów w jednym przejeździe. Aby zapewnić sobie skuteczność takiego oprysku, powinien on zostać skomponowany z kilku substancji czynnych, o różnych mechanizmach działania.
Mezonir 340 WG na chwasty w kukurydzy
Mezonir 340 WG zawiera aż trzy substancje aktywne. Pochodzą one z dwóch grup chemicznych, więc doskonale uzupełniają swoje działanie. Kompozycja mezotrionu, nikosulfuronu i rimsulfuronu świetnie zwalcza wiele uciążliwych chwastów. W trudnych sytuacjach, kiedy przykładowo naszej plantacji dokucza presja rdestów, warto zabieg wzmocnić czystym tifensulfuronem, czyli preparatem Tiff 040 OD. Rekomendowana dawka tych środków to 0,5 kg Mezoniru 340 WG i 0,2 l Tiff 040 OD na hektar.
Więcej informacji o powschodowym zwalczaniu chwastów w kukurydzy w naszym raporcie z pola. Zobacz film!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!