Rynek nasienny w Polsce – raport 2018

Raport dotyczący stanu rynku nasiennego w Polsce został opracowany przez firmę Top Farms Agro sp. z o.o. z okazji dziesięciolecia obecności firmy w naszym kraju. Przez kolejne kilkanaście dni na łamach agrofakt.pl będziemy przedstawiać raport w cyklu artykułów tematycznych. Dowiesz się z niego, jakie jest nasiennictwo w Polsce, z jakimi problemami mierzą się producenci nasion kwalifikowanych i co można zrobić, żeby jakość materiału siewnego była lepsza.
W kolejnych dniach będziemy publikować poszczególne rozdziały raportu wraz z wprowadzeniem do prezentowanej tematyki. Autorami raportu są zarówno naukowcy, przedstawiciele hodowli roślin oraz firma Martin & Jacob. Dane do raportu dostarczyliście również Wy – czytelnicy, biorąc udział w ogólnopolskim badaniu kwalifikowanego materiału siewnego.
Spis treści
W jakim celu powstał raport?
W przeciwieństwie do rynku międzynarodowego, sytuacja polskiej hodowli roślin pogorszyła się. Jednym z celów raportu jest wyznaczenie czynników mających wpływ na te negatywne zmiany oraz ostatecznie próba poprawy rynku nasiennego w Polsce. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie – czy polskie firmy hodowlane wytrzymają konkurencję ze strony firm zagranicznych? Rozwój nasiennictwa jest korzystny dla każdego – również dla nas, rolników. Zależy nam przecież na stosowaniu odmian dopasowanych do lokalnych warunków.
Hodowla roślin i opracowywanie nowych odmian jest procesem drogim, poziom cen nasion nie uwzględnia natomiast pełnych kosztów hodowli firm nasiennych oraz firm handlowych. Stanowi to barierę w rozwoju całego rynku. Raport nasienny nie tylko przedstawia ewolucję na rynku nasiennym w Polsce, ale przede wszystkim – stanowi punkt wyjścia do dywkusji o szansach na rozwój. Ważną stroną w tej dyskusji jesteśmy my – rolnicy.
Jakie jest nasiennictwo w Polsce?
Polski rynek nasienny obecnie dynamicznie się zmienia, po zmianie ustrojowej w ’89 roku kiedy nastąpiło urynkowienie wszystkich działów gospodarki, nastąpiły również zmiany dotyczące struktury hodowli nasiennych. Z raportu dowiesz się, jak dawniej funkcjonowały hodowle nasienne, oraz jak wygląda to obecnie. Dowiesz się również, jak przez te lata zmieniła się droga, jaką musi przejść materiał siewny, zanim trafi do rolnika.
Na podstawie sytuacji na rynkach zagranicznych można również stwierdzić, w jakim kierunku zmierza nasiennictwo w Polsce. Jak więc wygląda przyszłość hodowli roślin w Polsce? Jakie czynniki zdeterminują w przyszłości wygląd naszego ryku nasiennego? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym cyklu redakcyjnym.
Udział nasion kwalifikowanych
Od zmiany ustrojowej zmienił się również udział kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach. Firma Martin&Jacob przeprowadziła badania dotyczące zakupu kwalifikowanego materiału siewnego na przykładzie zbóż ozimych. Z badań wynika, że coraz bardziej powszechne jest przekonanie o korzyściach wynikających z jego stosowania. O ile według badań prowadzonych w przeszłości, najważniejszym kryterium zakupu nasion była ich cena, obecnie priorytetem są fizyczne cechy samych nasion. Z raportu dowiesz się również, jakie są bariery blokujące tempo wzrostu udziału nasion kwalifikowanych w zasiewach i co my – rolnicy, sądzimy o nasionach kwalifikowanych
Po co mi raport nasienny?
Najlepsze wyniki osiągają ci, którzy ciągle się kształcą. Raport nasienny pomoże Ci zrozumieć proces powstawania i dystrybucji materiału siewnego, czynniki wpływające na jego cenę oraz jakość. Dowiesz się więcej o odmianach, instytucjach które tworzą regulacje prawne związane z materiałem siewnym, a także poznasz różnice między hodowcą a producentem nasion. To wszystko to nie tylko niezwykle ważna, ale również pomocna porcja wiedzy.
Cykl wydawniczy powstał w oparciu o publikację „Raport Nasienny 2018 – Ewolucja rynku nasiennego w Polsce”, która była prezentowana 10 sierpnia 2018 r. podczas ogólnopolskiej konferencji nasiennej organizowanej przez Top Farms Agro sp. z o.o. producenta renomowanego kwalifikowanego materiału siewnego pod marką Top Farms Nasiona.
