Nawóz z liści buraków: co nam daje?

Zazwyczaj z liści buraków cukrowych przygotowywana jest kiszonka do żywienia bydła. Rośliny te są jednak tak bogate w wartości odżywcze. Nawóz z liści buraków jest dobrym rozwiązaniem, by wzbogacać glebę w składniki mineralne konieczne do prawidłowego rozwoju uprawianych roślin.
Resztki pożniwne buraków cukrowych mają dużą ilość składników pokarmowych. W porównaniu z obornikiem zawierają tyle samo azotu ale więcej potasu, a nieco mniej fosforu, wapnia i magnezu. Są też nieco uboższe pod względem mikroelementów. Przyjmuje się, że w 10 tonach liści z główkami znajduje się:
- 50 kg azotu,
- 20 kg fosforu,
- 100 kg potasu,
- 16 kg wapnia,
- 13 kg magnezu.
Spis treści
Mikroelementy:
- 50 g boru,
- 16 g miedzi,
- 190 g manganu,
- 85 g cynku.
Już w pierwszym roku po przyoraniu gleby wykorzystanie potasu wynosi 60%, azotu 40%, a fosforu 25%.
Nawóz z liści buraków
Dla jak najlepszego wykorzystania składników pokarmowych liście buraka trzeba dokładnie rozdrobnić, a następnie równomiernie rozprowadzić na powierzchni pola. Później wystarczy je przyorać lub wymieszać z glebą. Jeśli cały zabieg zostanie wykonany niestarannie, resztki liści buraków mogą sfermentować przy kiszeniu, przez co nowe rośliny będą miały utrudniony wzrost. Natomiast to, jak bardzo azot organiczny przejdzie w formę azotanową, zależy m.in. od sprzyjających warunków pogodowych, dlatego planując nawożenie pola liśćmi buraków cukrowych, warto brać je pod uwagę.