Nawożenie azotem – innowacyjna technologia BlueN®
Wysokie ceny nawozów i coraz większe ograniczenia w nawożeniu skłaniają rolników do poszukiwania alternatywnego sposobu zapewnienia roślinom dostępu do azotu. Rozwiązaniem może okazać się nowatorski produkt BlueN®, czyli innowacyjna technologia dostarczania azotu z powietrza.
Azot to jeden z najważniejszych pierwiastków plonotwórczych niezbędny do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin. Bierze udział w ważnych procesach zachodzących w czasie ich wegetacji i pozwala uzyskać dobrej jakości plon. Koszt zastosowania nawozów w tym roku to jednak duży wydatek dla rolników. Ponadto, wielkimi krokami zbliża się europejski Zielony Ład, który wymusza ograniczenia w nawożeniu. Warto więc poszukać alternatywnego źródła azotu dla roślin. Rozwiązaniem może okazać się innowacyjny produkt BlueN® działający w oparciu o bakterie wiążące azot z powietrza.
Azot dostarczany z powietrza

Największą korzyścią z zastosowania BlueN® jest dodatkowa ilość azotu, z którego roślina skorzysta budując plon
Biostymulator BlueN® wspiera odżywianie roślin azotem. Wszystko dzięki unikatowym bakteriom Methylobacteriumsymbioticum SB0023/3 T, które zawiera ten produkt.
– Bakterie Methylobacteriumsymbioticum w odróżnieniu od innych bakterii zasiedlają część naziemną roślin i dostarczają azot z powietrza niezależnie od tego, ile azotu znajduje się w glebie. Wnikają do rośliny poprzez aparaty szparkowe w liściach. Następnie swobodnie przemieszczają się wewnątrz tkanek rośliny, docierając w pobliże fotosyntezujących komórek. Przetwarzają azot atmosferyczny i dostarczają go roślinie w formie amonowej, która jest bezpośrednio wbudowywana w aminokwasy – wyjaśnia dr Rafał Sobieszczański, zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Wiedzą w firmie Chemirol.
BlueN®, czyli niebieska rewolucja
Bakterie Methylobacteriumsymbioticum wiążą azot atmosferyczny (N2) i przetwarzają go na jony amonowe (NH4+) przy użyciu nitrogenazy. Intensyfikują wzrost roślin przez cały cykl wegetacji. Można powiedzieć, że w taki sposób bakterie z BlueN® chcą zapewnić roślinom na których bytują jak najlepszy rozwój.
– Warto zauważyć, że BlueN® umożliwia dostarczanie azotu roślinom na wszystkich etapach wzrostu w sposób efektywny i kontrolowany. Azot jest wykorzystywany przez roślinę do syntezy związków białkowych lub magazynowany w postaci glutaminy – aminokwasu zapasowego. Paliwem dla bakterii jest metanol wytwarzany jako produkt uboczny rozkładu pektyn zawartych w ścianach komórkowych roślin – mówi dr Rafał Sobieszczański.
Ekologiczne nawożenie azotem
Dr Rafał Sobieszczański zapewnia, że skuteczność BlueN® w dostarczaniu roślinom azotu z powietrza potwierdziły wyniki badań. Jak informuje, wyniki 95% doświadczeń wskazały, że BlueN® dostarczył roślinom co najmniej 30 kg/ha azotu, w 18% badań były to ilości sięgające aż 100 kg/ha.
– BlueN® pozwala na utrzymanie potencjału plonowania przy mniejszej ilości zastosowanego azotu. Natomiast przy standardowej ilości, zwyżka plonu będzie jeszcze wyższa. Dzięki zastosowaniu BlueN® dostarczymy co najmniej 30 kg/ha dodatkowego azotu. Ilość otrzymanego azotu różni się w zależności od warunków pogodowych jakie występują a także od tego, z jaką rośliną mamy do czynienia. Z badań wynika, że w przypadku zbóż było to 56 kg/ha, w przypadku kukurydzy 76 kg/ha. Stało się tak, gdyż kukurydza ma dłuższy okres wegetacji, w związku z czym, bakterie dłużej asymilują azot – przekonuje dr Rafał Sobieszczański.
BlueN® a założenia Zielonego Ładu
Jakie korzyści płyną jeszcze z zastosowania produktu BlueN®?
– Rośliny mogą w pełni realizować swój potencjał plonotwórczy, są zdrowsze i bardziej odporne. Produkt doskonale wpisuje się w założenia europejskiego Zielonego Ładu. Azot, który uzyskamy dzięki bakteriom nie jest uwzględniany w bilansie nawożenia azotowego. Produkt już teraz rozwiązuje aktualne problemy w rolnictwie związane z utrudnionym dostępem do nawozów azotowych i ich wysokimi cenami – uważa dr Rafał Sobieszczański.
Stosowanie – jak i kiedy wykonać zabieg?
Preparat BlueN® jest przeznaczony do zastosowania w wielu uprawach rolniczych (tj. zboża, rzepak, kukurydza, słonecznik, sorgo), warzywnych, sadowniczych i specjalistycznych. Można go również stosować w gospodarstwach ekologicznych.
– Produkt stosujemy nalistnie. Zabieg zalecamy wykonać rano, kiedy aparaty szparkowe roślin są otwarte. Aby kolonizacja rośliny przebiegała efektywnie, rośliny nie mogą być zestresowane oraz powinny być w fazie intensywnego wzrostu. Temperatura powietrza powinna wynosić podczas zabiegu od 10 do 25 st. C. – zaznacza dr Rafał Sobieszczański.
W trosce o wyższy plon
Podsumowując, największą korzyścią z zastosowania BlueN® jest dodatkowa ilość azotu, z którego roślina skorzysta budując plon. Produkt pozwala na utrzymanie plonowania przy zmniejszeniu dawki azotu i uzyskanie większego plonu przy pełnej dawce tego składnika. BlueN® jest łatwy w aplikacji i kompatybilny ze środkami ochrony roślin. Ponadto, produkt jest bezpieczny dla środowiska i doskonale wpisuje się w założenia europejskiego Zielonego Ładu. Trudno oprzeć się więc wrażeniu, że technologia nawożenia azotem z powietrza to przyszłość, a takie produkty jak BlueN® są poszukiwane przez rolników.
Przeczytaj również: Idę po rekord – jak osiągnąć rekordowe plony na polu?
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.