Nawożenie azotem w listopadzie? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach
Zgodnie z przepisami prawa, w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest nawożenie azotem w listopadzie na gruntach ornych. Sprawdzamy, w jakich okolicznościach dopuszczone jest stosowanie nawozów azotowych późną jesienią.
Przypominamy, do kiedy i na jakich warunkach możliwe jest nawożenie azotem w wydłużonym terminie, czyli również w listopadzie. Określają to przepisy zawarte w rozdziale 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 r. w sprawie Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu (Dz. U. 2023 poz. 244).
Spis treści
Jakie są terminy jesiennego stosowania nawozów w 2023 r.?
Graniczne terminy stosowania nawozów ustala się co roku w drodze rozporządzenia dotyczącego tzw. programu azotanowego. W 2023 r. terminy jesiennego stosowania nawozów azotowych w są następujące:
- nawozy naturalne stałe (obornik, pomiot ptasi) można stosować do 31 października na gruntach ornych oraz do 30 listopada na trwałych użytkach zielonych;
- nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne (gnojowica, gnojówka) można stosować do 20 października na gruntach ornych (dla niektórych gmin do 15 lub 25 października) oraz do 31 października na trwałych użytkach zielonych.
Kiedy jest możliwe nawożenie azotem w listopadzie?
Stosowanie nawozów zawierających azot na gruntach ornych w terminie późniejszym niż określone w rozporządzeniu, a więc również w listopadzie jest możliwe. Jednak tylko w wyjątkowych sytuacjach. Należy również zaznaczyć, że wydłużenie terminów stosowania nawozów azotowych nie dotyczy nawożenia upraw pod osłonami oraz upraw kontenerowych.
Niekorzystne warunki pogodowe
Nawożenie azotem w listopadzie jest możliwe w razie wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, uniemożliwiających wcześniejsze przeprowadzenie nawożenia. Konkretnie takich, jak np. nadmierne uwilgotnienie gleby czy susza. Przepisy programu azotanowego nie wymagają specjalnego dokumentowania takich przypadków. Bowiem niekorzystne warunki pogodowe zazwyczaj występują lokalnie. Stąd rolnik musi samodzielnie ocenić warunki pogodowe oraz potrzebę stosowania nawozów w terminie późniejszym niż określone przepisami. W takich sytuacjach można przeprowadzić nawożenie do 30 listopada.
Późne zakładanie uprawy
Nawożenie azotem można wykonać w terminie późniejszym również w przypadku późnego zakładania uprawy jesienią. Mianowicie, po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. W tym przypadku trzeba jednak szczegółowo udokumentować termin zbioru, datę stosowania nawozu, zastosowane nawozy i ich dawkę. Należy również podać termin siewu uprawy jesiennej. Z kolei dopuszczalna dawka azotu w nawozach wieloskładnikowych dla zakładanych upraw nie może przekroczyć 30 kg N/ha.
W takiej sytuacji dopuszcza się stosowanie nawozów do końca jesieni (kalendarzowa jesień kończy się 21 grudnia). Należy jednak pamiętać o tym, że nie można nawozić w przypadku, gdy gleba jest zamarznięta, zalana lub nasycona wodą albo przykryta śniegiem.
Zachęcamy do obejrzenia innych artykułów w kategorii: Uprawy
Czytaj również: Nawożenie azotem jesienią możliwe do grudnia. Jednak są warunki
Źródło: MRiRW
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!