Przekuć na sukces kaprysy pogody: nawożenie zbóż ozimych!
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/666799-pszenica-tonacja/

Przekuć na sukces kaprysy pogody: nawożenie zbóż ozimych!

Wysokie jak na tę porę roku temperatury pozwalają jeszcze na zasilenie ozimin! O jakich składnikach nie możemy zapomnieć?

W tym roku rolnicy nie zdążyli na czas wykonać wszystkich prac polowych. Teraz nadarza się niespotykana okazja, aby nadrobić zaległości. Można jeszcze zasilić oziminy makro- i mikroelementami. Dzięki takim zabiegom rośliny zbóż ozimych będą odporniejsze na mróz, a potem łatwiej wejdą w okres wiosennej wegetacji.

zboża ozime / nawożenie ozimych

Co daje roślinom mangan?

Po pierwsze mangan

Dla zbóż ozimych bardzo ważny jest mangan, który poza intensyfikacją fotosyntezy i tworzenia asymilatów, wpływa także na prawidłowe wykorzystanie wody, której ostatnio mamy sporo, ale co będzie dalej – nie wiadomo – stwierdza Piotr Lubaszka, dyrektor handlowy firmy Intermag. – Mangan jest „nożem” chemicznym, który tnie cząsteczki wody. Wpływa na rozwój systemu korzeniowego oraz na gospodarkę enzymatyczną i hormonalną rośliny. W przypadku zbóż ozimych możemy zastosować go teraz – w dawce nawet 1 kg/ha. Nie wolno nam też zapomnieć o potasie i fosforze, dostępnych w łatwo przyswajalnych formach, oraz o molibdenie, wpływającym wytwarzanie kwasu abscysynowego. To hormon, który daje roślinie sygnał, że trzeba przygotowywać się do spoczynku zimowego. Trzeba jednak pamiętać, że powodzenie zabiegu gwarantuje tylko doskonałe pokrycie blaszki liściowej nawozem.

Pamiętajmy o porannej rosie

Aby oprysk był skuteczny, trzeba go wykonać w temperaturze powyżej 4°C, a więc najlepiej w godzinach przedpołudniowych. Należy poczekać, aż z roślin spadnie rosa, bo w przeciwnym wypadku zastosowany środek po prostu z nich spłynie. Wtedy tylko stracimy pieniądze, a przecież chodzi o to, żeby wykorzystać kapryśną aurę, a nie nadszarpnąć zawartość portfela!

 

Polecamy: Akademia Nawożenia Intermag: cz. 10, zboża ozime

Struktura gleby – jak ją poprawić?

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o żyzności gleby jest jej struktura. Na co wpływa i co ją charakteryzuje?

12 stycznia 2018

Kukurydza oczami botanika

Mówiąc o zbożach, dopiero na końcu pomyślimy o kukurydzy. Dlaczego kukurydza nie jest „pełnoprawnym” zbożem?

9 stycznia 2018

Polskie jabłka są coraz częściej wybierane

Pomimo, iż rok 2017 był dosyć trudny dla polskiego sadownictwa, to nadal rodzime odmiany jabłek są częściej wybierane przez konsumentów niż

19 stycznia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij