Nawożenie rzepaku azotem. Jaki nawóz zastosować w pierwszej dawce?

Nawożenie rzepaku azotem wiosną to podstawa. Rynek dysponuje szeregiem nawozów, które są dedykowane pierwszemu zabiegowi. Sprawdź, który z nich sprawdzi się najlepiej!

Nawożenie rzepaku azotem przeprowadza się w dwóch lub trzech dawkach. Jednak to pierwsza z nich jest najważniejsza. Niedobór tego ważnego makroelementu szczególnie wczesną wiosną tuż po ruszeniu wegetacji może spowodować słabszy wzrost oraz rozwój roślin – a w konsekwencji spadek plonu nasion. Ważne jest aby dostarczyć azot roślinom jak najwcześniej jest to możliwe. Sprawdź jaka forma tego makroelementu sprawdzi się w wiosennym nawożeniu.

Pierwsza dawka jest najważniejsza

nawożenie rzepaku azotem wiosną

Nawożenie rzepaku azotem wiosną ma za zadanie odbudowę rozety liściowej oraz szybką regenerację osłabionych roślin

fot. Małgorzata Srebro

Przy startowej dawce panuje ogólne zasada, że to azot powinien czekać w glebie na wegetację rzepaku, a nie na odwrót. Niedobór jak i nadmiar azotu niesie za sobą konsekwencje, dlatego dawkę azotu należy obliczyć na podstawie prób glebowych. Jeśli azotu mineralnego w glebie jest mało lub został on wypłukany w głębsze warstwy 60-90 cm, pierwsza dawka powinna stanowić średnio 2/3 całej przewidywanej ilość N, którą planujemy dostarczyć rzepakowi wiosną. Natomiast gdy ilość azotu w wyższych partiach profilu glebowego jest optymalna, nawożenie należy rozłożyć na dwie dawki równe dawki.

Nawożenie rzepaku azotem wiosną jaką formę wybrać

Forma chemiczna w jakiej dostarczymy azot wiosną ma istotny wpływ na szybkość jego działania. Nie od dziś wiadomo, że forma azotanowa (NO3) działa szybko wręcz uderzeniowo. Natomiast forma amidowa (NH4+) działa powoli, stopniowo uwalniając azot do roztworu glebowego. Trudno podjąć decyzję na jaką formę postawić, szczególnie gdy pogoda z roku na rok staje się coraz bardziej niepewna. Przy pierwszej dawce wskazane jest, aby chociaż część składnika była zastosowana w formie azotanowej (NO3). Taka forma azotu jest przede wszystkim łatwo dostępna dla roślin oraz szybko uzupełni jego niedobór, który na pewno wystąpi po jesieni.

Zalety form azotu

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie saletry amonowej, która jest nawozem uniwersalnym sprawdzającym się w różnych warunkach, terminach stosowania oraz uprawach. Wśród nich znajdziemy Zaksan®.

Zaksan®- uniwersalny nawóz azotowy

Nawożenie rzepaku azotem wiosną należy wykonać jak najszybciej to możliwe, aby azot czekał na rośliny w glebie, a nie odwrotnie!

Zaksan® jest uniwersalnym nawozem azotowym, który można stosować w uprawie rzepaku ozimego i nie tylko. Przy stosowaniu pogłównym w celu uzyskania najlepszych efektów należy go rozsiewać na glebę wilgotną bądź tuż przed spodziewanymi opadami deszczu.

Skład Zaksan-u®:

  • 32 % N (całkowity)
  • 16 % N (amonowy)
  • 16 % N (saletrzany)

Warto podkreślić, że ze względu na higroskopijność Zaksan® można mieszać z saletrzakami/Salmagiem® i siarczanem amonu pod warunkiem, że nawozy są suche.

Korzyści z zastosowania Zaksanu®

Zaksan® zawiera w takich samych ilościach dwie formy azotu. Amonowa forma azotu nie ulega wymywaniu z gleby oraz jest wolno pobierana przez rośliny. Wpływa to na dobre ukorzenienie rzepaku ozimego oraz wspomaga pobieranie fosforu oraz ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Natomiast azot w formie saletrzanej działa szybko, przyspieszając wegetację roślin tuż po zastosowaniu nawozu. Oznacza to, że zastosowana wczesną wiosną przyspiesza regenerację roślin po zimowym osłabieniu.

Zaksan® – specyfikacja nawozu

Dodatkowo zawartość wspomnianych dwóch form – amonowej i saletrzanej w równych ilościach stanowi, że Zaksan®, w naszych warunkach klimatyczno-glebowych jest to najbardziej uniwersalny i efektywny nawóz azotowy.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *