Nawożenie zbóż ozimych azotem wiosną zaplanuj z głową!

Nikomu nie trzeba przypominać, że azot to niezbędny makroelement dla zbóż ozimych. Dostarczenie go w odpowiedniej dawce oraz czasie decyduje o wysokości przyszłego plonu. Sprawdź, jak przeprowadzić nawożenie zbóż ozimych azotem!
Zanim wybierzemy odpowiedni nawóz, w pierwszej kolejności powinniśmy ocenić kondycję roślin. To one zdecydują o tym, jaki nawóz, termin stosowania i dawkę należy zastosować. Gdy oceniliśmy uprawę, czas zdecydować jakie formy azotu w swoim składzie będzie zawierać nawóz. Ma to istotny wpływ na tempo dostarczenia tego ważnego makroelementu roślinom. Istotną kwestią jest także obecność w nawozie składników towarzyszących, których często brakuje w polskich glebach. Mogą być one kluczowe dla prawidłowego rozwoju zbóż. Dowiedz się na jaki nawóz azotowy postawić wiosną!
Spis treści
Azot na czas i w odpowiedniej formie!
Nawożenie zbóż ozimych azotem wiosną ma zadanie pobudzić je do wzrostu na starcie wegetacji oraz zwiększyć ich plonowanie. Deficyt tego pierwiastka może przyczynić się do spowolnienia ich wzrostu, słabszego rozwinięcia systemu korzeniowego, a także znacznego obniżenia plonu. Wybór odpowiedniej formy azotu, terminu nawożenia oraz dawki nawozu nie mogą być przypadkowe, gdyż nieodpowiednio dobrany produkt, zbyt późny termin nawożenia czy źle oszacowana dawka może nie przynieść założonych efektów. Pamiętajmy, że każda z form azotu posiada inne właściwości, a ich zastosowanie wynika z innych potrzeb roślin.
Nawożenie zbóż ozimych azotem – wybierz formę!
Jak już wcześniej wspomniano do wyboru mamy kilka form azotu, które znajdziemy w różnych nawozach. Dlatego zanim wybierzemy odpowiedni, musimy ustalić jakie chcemy uzyskać działanie.
Azotanowa (saletrzana) forma | Amonowa forma | Amidowa forma |
szybko przyswajana | przyswajalna wolniej | działa najwolniej |
mniej równomierne przyswajanie | bardziej równomierne przyswajanie | efektywna wyłącznie przy odpowiedniej wilgotności gleby |
działa bardzo szybko | dostępna przez dłuższy czas | |
pożądana do szybkiej regeneracji po zimie | działa w niskich temperaturach | |
sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego |
Pierwsza dawka azotu – jak ją obliczyć?
Pierwsza dawka azotu ma za zadanie pokrycie zapotrzebowania łanu, pobudzenie roślin do krzewienia oraz stworzenie optymalnego zapasu azotu w glebie, z którego rośliny będą korzystać przez dłuższy czas. O czym decyduje pierwsza dawka? Przede wszystkim o liczbie pędów w roślinie. Pamiętajmy jednak, że zbyt wysoka dawka jednorazowa azotu może przyczynić się do zbyt mocnego krzewienia się. W zależności od stanu roślin oraz kondycji plantacji, pierwsza dawka powinna zazwyczaj mieścić się w przedziale od 30 do 70 kg N/ha. Najlepszym rozwiązaniem jest wysiew nawozu, który zawiera formę saletrzaną oraz amonową. Jest to najbardziej uniwersalna forma nawozów azotowych. Ponadto warto, aby wybrany przez nas nawóz zawierał w składzie takie pierwiastki jak magnez, który wspomaga pobieranie azotu oraz wapń minimalizujący miejscowe zakwaszenie gleby spowodowane przez działanie nawozów azotowych.
Pamiętajmy jednak, że pierwszej dawki azotu nie należy ustalać „na oko”. Dobrze by było dysponować danymi na temat obecnej ilości azotu w glebie. Dlatego nawożenie zbóż ozimych azotem, powinno być poprzedzone odpowiednimi analizami glebowymi. Dopiero na ich podstawie możemy obliczyć całkowitą dawkę azotu, jaka powinna być zastosowana w danej uprawie. Ponadto należy pamiętać, że każdy gospodarz jest zobowiązany do prowadzenia planu azotowego, a ustalonych dawek azotu nie należy przekraczać. Warto także przy ustalaniu dawek azotu zajrzeć do wytycznych zwartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów.
Jaki nawóz wybrać do nawożenia zbóż ozimych azotem?
Nawożenie zbóż ozimych azotem warto wykonać z nawozami saletrzano-amonowymi. Świetnym rozwiązaniem mogą być dwa produkty, które oferuje Grupa Azoty Kędzierzyn – ZAKsan® oraz ZAKsan® 33. Są to nawozy uniwersalne, przeznaczone do nawożenia zbóż ozimych, a także innych roślin uprawnych. ZAKsan® w swoim składzie zawiera odpowiednio 16% azotu w formie azotanowej oraz 16% w formie amonowej. Natomiast ZAKsan® 33 składa się z 16,4% azotu w formie azotanowej oraz 16,6% w formie amonowej.
Forma azotanowa oraz amonowa mają wpływ na prawidłowy rozwój roślin na starcie wegetacji wiosennej oraz w późniejszych fazach wzrostu. Odpowiednio dobrane proporcje składników pokarmowych zawartych w obydwu nawozach sprawiają, że produkty te sprawdzą się na plantacjach wymagających interwencji po zimie. Zawartość formy azotanowej pobudzi rośliny do intensywnego wzrostu oraz krzewienia. Natomiast forma amonowa wspomoże budowę silnego systemu korzeniowego. Nawożenie zbóż ozimych azotem pozwoli roślinom w późniejszych fazach wzrostu na pobieranie wody i składników pokarmowych z głębszych warstw gleby. Dzięki temu plantacja zostanie zabezpieczona przed negatywnymi skutkami okresowo występującej suszy. Zastosowanie nawozów ZAKsan® lub ZAKsan® 33 dodatkowo zaopatrzy rośliny w magnez i wapń, które wspomagają lepszy rozwój roślin po zimie.
ZAKsan® i Zaksan® 33 – uniwersalne nawozy na start!
Jednorodność granul obydwu nawozów pozwala przede wszystkim na ich równomierny wysiew na powierzchni pola. Duża granula nawozów ZAKsan® oraz ZAKsan® 33 zapewnia bardzo dobry zasięg siewu nawet do 42 m! Ponadto ZAKsan® oraz ZAKsan® 33 przy stosowaniu pogłównym, najlepiej stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
