Nawożenie zbóż ozimych wiosną! Jaki nawóz azotowy wybrać?

Nawożenie zbóż ozimych wiosną to pierwszy zabieg wykonywany po starcie wegetacji. Odpowiednia dawka oraz forma azotu to klucz do wysokich plonów. Sprawdź jaki nawóz azotowy wybrać! 

Wybór nawozów azotowych proponowanych do wiosennego nawożenia zbóż ozimych jest ogromny. Jak wybrać odpowiedni, który zapewni doskonały start naszej uprawie? Jaki skład będzie najlepszy? Odpowiadamy na te oraz inne pytania!

Niedobór azotu wiosną. Kiedy zastosować nawóz?

Jak nawóz azotowy wybrać

Wiosenne nawożenie azotem jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju zbóż

fot. Adobe Stock

Objawami niedoboru azotu jest przede wszystkim zahamowany wzrost roślin oraz ich słabsze krzewienie. Liście stają się jasnozielone, co świadczy o małej zawartości chlorofilu, który jest niezbędny do procesu fotosyntezy, a więc prawidłowego wzrostu roślin. Oznacza to, że azot jest pierwiastkiem niezbędnym do uzyskania wysokich plonów zbóż i nie może go zabraknąć na starcie wegetacji wiosennej. Ponad to azot jest składnikiem białek przez co wpływa na jakość ziarna.

Pamiętajmy, że nawożenie azotem zbóż ozimych należy przeprowadzić jak najwcześniej w myśl zasady – to azot ma czekać na rośliny, a nie na odwrót. Oczywiście nie jest to łatwa sprawa ze względu na dyrektywę azotanową oraz coraz łagodniejszy przebieg zimy w ostatnich latach. Najlepiej by było dostarczyć azot na tydzień przed ruszeniem wegetacji jednak wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz regulacji prawnych.

Jaką formę azotu wybrać?

Polskie gleby zazwyczaj charakteryzują się niską zawartością azotu. Największą jego ilość znajdziemy w glebach zasobnych w próchnicę. Niestety w polskich glebach brakuje próchnicy glebowej. Rolnicy często decydują się na zbiór słomy po uprawach zbożowych, co przyczynia się do ubożenia gleby nie tylko w azot, ale także inne składniki pokarmowe. Niestety pozostawienie resztek pożniwnych, w postaci rozdrobnionej słomy nie pozwala na zmagazynowanie odpowiedniej ilości substancji pokarmowych. Niezębne więc jest dostarczenie tego ważnego makroskładnika w takiej postaci, która będzie dostępna dla roślin. Rośliny przyswajają azot zarówno w formie azotanowej, jak i amonowej.

Zboża ozime na starcie wegetacji wiosennej powinny zostać zaopatrzone w dwie formy azotu – azotową oraz amonową

Azot w formie azotanowej należy stosować gdy nasza plantacja „ciężko” zniosła zimę lub zauważymy, że system korzeniowy nie jest dobrze rozwinięty. Ta forma azotu charakteryzuje się szybkim działaniem, dzięki temu jest możliwa skuteczna regeneracja uszkodzeń występujących po zimie. Kolejną formą azotu, którą należy dostarczyć roślinom na starcie wegetacji jest forma amonowa. Ma ona to do siebie, że jest powoli oraz równomiernie pobierana przez rośliny. Forma ta dobrze działa w niskich temperaturach, a także sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego. Ponadto rośliny mają dostęp do azotu przez dłuższy czas.

Azot na start to nie wszystko!

nawożenie azotem wpływa na system korzeniowy zbóż

Jaki nawóz azotowy wybrać? Zawierający w składzie wapń i magnez zapewniające prawidłowy rozwój roślin

fot. Małgorzata Srebro

Dostarczenie azotu na starcie wegetacji jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Warto wybrać nawóz, który oprócz tego pierwiastka będzie posiadał w swoim składzie także inne składniki. Mowa tutaj o magnezie oraz wapniu. Magnez to bardzo istotny pierwiastek wchodzący w skład chlorofilu. Oznacza to, że jest on niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy. Niestety jest on dość łatwo wymywany z gleby, szczególnie z gleb o wysokim pH oraz piaszczystych.

Wapń jest składnikiem ścian komórkowych roślin, dzięki jego zawartości transport składników odżywczych jest niezakłócony. Ponadto wpływa on na prawidłowy wzrost oraz rozwój korzeni. Niedobory tego pierwiastka najczęściej występują na glebach zakwaszonych. Objawami niedoboru wapnia są – zahamowany wzrost roślin, deformacja oraz zasychanie liści zbóż.

Jaki nawóz azotowy wybrać?

Salmag 27

Salmag doskonale sprawdzi się w wiosennym nawożeniu zbóż ozimych

Dobrym rozwiązaniem jest wybór nawozu Salmag® od Grupy Azoty Kędzierzyn. Jest to uniwersalny nawóz, który można stosować pod wszystkie rośliny uprawne, w tym zboża ozime. Dzięki łącznej zawartości azotu w wysokości 27,5% w dwóch postaciach – azotanowej i amonowej – dostarcza roślinie jego stałą dawkę przez dłuższy czas. Ponadto w swoim składzie zawiera wcześniej wspominany magnez (4%) oraz wapń (3%), w formach łatwo przyswajalnych dla roślin.

Salmag® jest nawozem granulowanym o wymiarach granuli 2-5 mm pokrytych specjalną substancją przecwizbrylającą. Dzięki temu zachowuje on sypkość, oraz jest odporny na kruszenie się i ścieranie. Jest to istotna cecha w przypadku transportu, przechowywania, a także wysiewu nawozu. Salmag można bez obaw mieszać z innymi nawozami. Nawóz ten należy stosować na wilgotną glebę lub przed spodziewanym deszczem.

Więcej o informacji produkcie Salmag®

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 53

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *