Nawozy drożeją. Będą darmowe lub dotowane przez państwo nawozy?

Nawozy drożeją na potęgę, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Czy rząd podejmie działania na rynku i uruchomi dla rolników darmowe lub dotowane przez państwo nawozy? Sprawdźmy!

Problem problem podwyżek cen nawozów jest na ustach wszystkich z branży. Zwrócił na niego uwagę również poseł Norbert Kaczmarczyk z PiS kierując interpelację poselską do MRiRW. Podkreślił w niej, że wysokie ceny nawozów odbijają się niekorzystnie na kondycji gospodarstw rolnych. Dlatego też zaproponował odpowiednie rozwiązania mające spowodować, że ceny nawozów 2021 będą niższe. Czy MRiRW przychyli się do tych pomysłów?

Nawozy drożeją – niebotyczne podwyżki cen

Poseł Norbert Kaczmarczyk w interpelacji poselskiej nr 27261 w sprawie podwyżki cen nawozów na przestrzeni ostatnich miesięcy podał jak kształtują się ceny nawozów 2021 w regionie tarnowskim. Jeszcze we wrześniu 2021 roku za mocznik rolnicy płacili 1600 zł za tonę, a obecnie ,,aktualna” cena w tym regionie wynosi nawet 2800 zł/t. Podobnie jest w przypadku saletry, za którą rolnicy wcześniej płacili 900 zł za tonę. Obecna cena jest jednak zdecydowanie wyższa i wynosi 2000 zł, a nawet i więcej. W związku z tym, że nawozy drożeją poseł Kaczmarczyk uważa, że podjęcie interwencji przez rząd jest jak najbardziej słuszne i konieczne.

Szczególnie, że na przykład Grupa Azoty to spółka państwowa, a więc podjęcie interwencji przez przedstawicieli rządu jest tym bardziej możliwezaznaczył Norbert Kaczmarczyk.

Ceny nawozów niższe dzięki przywróceniu centrów sprzedaży nawozów

Nawozy drożeją, dlatego poseł Norbert Kaczmarczyk zaproponował, aby przywrócić niegdyś funkcjonujące centra sprzedaży nawozów, które znajdowały się w miejscach produkcji nawozów. Były to swego rodzaju sklepy przyzakładowe, które oferowały niższe ceny nawozów.

Sądzę, że to rozwiązanie, które powinno być rozważone w ramach prac Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rolnicy nie zawsze potrzebują dostać pieniądze do ręki, ale można ich wesprzeć w inny sposób – dodał poseł Kaczmarczyk.

To jednak nie ostatnia propozycja, która według posła może przyczynić się do obniżki cen za nawozy mineralne.

Nawozy drożeją. Czy rolnicy otrzymają darmowe lub dotowane nawozy?

Kolejnym rozwiązaniem, które zaproponował poseł Kaczmarczyk jest uruchomienie wsparcia dla rolników poprzez możliwość ubiegania się przez nich o określone ilości darmowego nawozu lub dotowanego przez państwo.

Czy MRiRW zaakceptuje te propozycje?

Na dzień dzisiejszy (15 października br.) resort rolnictwa nie przekazał odpowiedzi na interpelację poselską posła Norberta Kaczmarczyka. Redakcja agroFakt.pl  również zwróciła się z tym pytaniem do ministerstwa.

Czytaj również: AgroUnia pyta: nawozy są, ale nie dla polskich rolników? Kolejna blokada

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 39

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Aga pisze:

    Ciekawa jestem gdzie saletra była po 900 za tonę ja na trzecią trawę kupowałam po 1400 i jeszcze nikt o podwyżkach nie słyszał .Tak panowie posłowie znają problemy i życie na wsi.Chetnie przyjme na miesiąc do pracy dam wszystko co my mamy włącznie z pracą .

  2. Marcin pisze:

    Mówić o dotacjach prosta rzecz ale wdrożyć w życie to już problem . Jak dołożą do nawozu jeśli nawet do głupiego rozrzutnika agencja niechce mi dołożyć bo mało punktów no i 44 lata to już jestem za stary