Zachodniopomorskie: nie ma skupu mokrego zboża
fot. http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/655348-%C5%BCniwa/

Nie tylko pogoda nie rozpieszcza rolników. Ponieważ większość małych punktów skupu nie ma suszarni i nikt nie skupuje mokrego zboża, żniwa w woj. zachodniopomorskim praktycznie stanęły.

Przez cały ostatni tydzień codziennie na Pomorzu zachodnim padało – mówi Stanisław Zarzycki, specjalista ds. zbóż Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. – Zboże ma bardzo dużą wilgotność, a w większości skupów na terenie województwa nie ma suszarni. Nikt nie chce kupić mokrego zboża, więc żniwa zupełnie stanęły.

Rolnicy też suszarni nie mają. Przez kilka ostatnich lat problemem była susza, więc nikt nie myślał inwestycji w suszarnię.

Zboże ma bardzo dużą wilgotność, a w większości skupów na terenie województwa nie ma suszarni. Nikt nie chce kupić mokrego zboża, więc żniwa zupełnie stanęły.

Stanisław Zarzycki, specjalista ds. zbóż ZODR

Mamy problem: pszenica, pszenżyto stoją na polu i zaczynają czernieć – mówi pan Stanisław. Gdzieniegdzie zaczyna nawet porastać. Zdarzają się też uprawy niezebranego jeszcze mokrego jęczmienia – tu kłosy same spadają. I z każdym dniem jakość ziarna jest gorsza.

Rolnicy czekają na zapowiadają od dziś poprawę pogody i liczą na kilka bezdeszczowych dni.

Potrzebny jest także wiatr – dodaje specjalista. – W minionym tygodniu był dzień bez deszczu, ale w tym dniu nie było także wiatru. Zaprzyjaźniony rolnik sprawdzał, jak w taką pogodę zmienia się wilgotność ziarna. Gdy była mierzona o godz. 11.00, ziarno miało 18% wilgotności, a popołudniu w bezwietrzny dzień – 17%. Tylko 1% mniej. Ale to dlatego, że powietrze ma dużą wilgotność, ziemia jest wilgotna i woda nie ma gdzie odparować.

 

Przeczytaj także: Rolnictwo a pogoda: zbieramy plony… i co dalej?

RGT JakuzziKup teraz 5% rabatu na nasiona rzepaku od 3 j.s. RGT Jakuzzi

Czy grozi nam susza?

Jest bardzo sucho! Rolnicy martwią się, że niedobory wody odbiją się na wielkości plonów!

6 kwietnia 2019

Nowoczesne jesienne zwalczanie chwastów w zbożach [WIDEO]

Na rynku jest już dostępne najnowsze rozwiązanie jesienne rozwiązanie herbicydowe! Dowiedz się więcej z materiału wideo!

7 maja 2019

Siew soi stał się opłacalny

Soja była w Polsce do niedawna egzotyczną uprawą. Dziś jej areał przekracza już 16 tys. hektarów.

16 maja 2019