Nowa pomoc dla rolników od 18 stycznia 2023 r.

Niebawem ruszy nowa pomoc, którą uruchomiono nie tylko dla rolników 2023, mikroprzedsiębiorców, ale także dla małych i średnich przedsiębiorstw. W tym gronie powinny również znaleźć się podmioty, które odczuwają skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powyższe wsparcie to nowe działanie PROW, które omówiono w ogłoszeniu Prezesa ARiMR.

Nowa pomoc dla rolników uruchomiona z początkiem 2023 r. to działanie finansowane z budżetu PROW 2014-2020 pod nazwą „Nadzwyczajne tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Stanowiące odpowiedź na problemy finansowe, z jakimi borykają się gospodarstwa rolne w Polsce.

Reklama

Nowa pomoc dla rolników — nabór od 18 stycznia 2023 r.

Nabór wniosków o nadzwyczajne, tymczasowe wsparcie dla rolników zgodnie z ogłoszeniem Prezesa ARiMR rozpocznie się 18 stycznia 2022 r. Zakończy się natomiast 31 stycznia br. Termin przyjmowania wniosków o wsparcie nie jest więc długi.

Niemniej jednak nową pomoc dla rolników można uzyskać po spełnieniu warunków takich jak np.:

  • posiadanie numeru identyfikacyjnego producenta,
  • zgłoszenie do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych oraz siedzib stad tych zwierząt do dnia 15 maja 2022 r. co najmniej 10 sztuk świń urodzonych w terminie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.,
  • zgłoszenie do dnia rozpoczęcia naboru wniosków oznakowanie przynajmniej 1 świni urodzonej w siedzibie stada,
  • prowadzenie działalności w zakresie chowu lub hodowli świń do dnia rozpoczęcia naboru wniosków.

Jakie dotacje dla rolników w 2023 r.? Na początek nadzwyczajne wsparcie

Nowa, nadzwyczajna pomoc dla rolników przyznaje się rolnikowi tylko raz, w nieprzekraczającej kwocie wynoszącej równowartość w złotych 15 000 euro. Natomiast decyzje o przyznaniu wsparcia będą wydawane w terminie 45 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. Przyznana nowa pomoc dla rolników trafi na konta bankowe, które wskazano w ewidencji producentów.

Z kolei, szczegółowe stawki powyższego wsparcia podano w artykule – Pomoc dla producentów świń 2023 – do wydania prawie 155 mln euro.

 Wsparcie dla rolników — wnioski w formie elektronicznej

W przypadku tego wsparcia rolnicy mogą składać wnioski w sposób elektroniczny za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR w Platformie Usług Elektronicznych (PUE).


Czytaj również: Nieoprocentowane pożyczki dla hodowców świń — zasady i kwoty

Źródło: ARiMR

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Niezadowolony ateista pisze:

    a gdzie była pomoc jak rolnicy masowo likwidowali trzodę. działanie typowo pod wybory. już prawie nie ma hodowców trzody. u nas żadnego.

  2. Josek pisze:

    Cóż,zbliżają się wybory i pisowczycy zrobią wszystko aby utrzymać się przy władzy.Wybili stada świń na wschodniej ścianie pod pozorem afrykańskiego pomoru,a teraz będą symulować pomoc.Nie zapominajcie o zwłokach dzików znajdowanych na drzewach lub zamrożonych ,leżących koło głównych dróg.Takich niszczycieli gospodarki rodzimej nie było jeszcze w historii Polski.Nawozy podrożały kilkukrotnie a zboża staniały drastycznie po gigantycznym imporcie ze wschodu.Rolnicy nie dajcie się nabrać na pozorną pomoc!

  3. Waldek pisze:

    a dla producentów bydła mięsnego ??? po raz kolejny nas ominięto.

  4. Kozik pisze:

    witam państwa serdecznie dotacje dla gospodarstw świń ..
    ,a jak z produkcją mleka zostawało mi się przy podwyżkach mleka i pasz 15000 zł na rękę na inwestycje w gospodarstwo . A teraz po obniżce mleka i podwyżce pasz zostaje się 900 zł ? jak to wytłumaczyć ? Dajecie dla producentów świń , to dajcie i dla producentów mleka , opasów , brojlerów i tak dalej wesprzyjcie cały sektor rolniczy . Agencja niech daje albo dla wszystkich rolników albo wcale . Bez takie decyzje prezesa to tylko podział robi i zgrzyty niepotrzebne .

  5. Maria Gleszczynska pisze:

    Super

  6. Rolnik pisze:

    A jakie wsparcie dostanie rolnik który nie ma gdzie sprzedać zboża, bo wszystkie skupy zatkane zbożem z Ukrainy.

  7. Terex007 pisze:

    Hodowców świń będą teraz pompować gratisami żeby przypadkiem tego z dna na dzień nie yebnęli.

  8. obcy pisze:

    Jak to jest . Producenci świń kolejne dopłaty dostają, cały czas jakieś dopłaty dziwne , Bogacą się. Zarabiają na świniach dopłaty dostają i żyją. Mercedesy co ryku kupują , John deere-y kupują i jeszcze narzekają. A producent Zbóż gdzie ma jakieś dopłaty do produkcji? Oprócz podstawowych nic więcej.Nie ma specjalnych dopłat jak producenci świń Porażka. Dziadostwo.

  9. Klaudia pisze:

    Proszę nie narzekać. Producenci świń nie składali wniosku na suszowe, a producent zbóż owszem.
    Wpraniu jak zwykle wyjdą najróżności, że na konto wpłynął grosze. Tak jak było z suszowym, tak będzie teraz. Zresztą, nigdy nie jest tak jak obiecują. Więc proszę się nie spinać.

  10. Kot pisze:

    ale to pomoc tylko dla świńskiej gospodarki a gdzie reszta rolników???

  11. Daniel pisze:

    pomocy suszowej nie dostawali producenci zbóż. pomoc była przyznawa na rodzinę a nie dla rolnika.

  12. Leone pisze:

    Jak dla rolników to dla wszystkich a nie tylko dla producentów świń, a może rzdowi chodzi aby skłócić rolników ze sobą, wtedy nie będzie jedności a wybory tuż tuż

  13. natalia pisze:

    witam uwazam ze kazda branza rolnicza powinna otrzymac wsparcie Ktore mojm zdaniem powinno bycstosowne do kondycji finansowej gospodarstwa Mojm zdaniem bardzo pokrzywdzeni sa posiadacze malych gospodarstw o powieszchni od 1-10 ha Oni zasadniczo nie orrzymuja zadnego wsparcia ze strony tego rzadu Pomoc dla malych gospodarstw ich omija oBAWIAM SIE ZE PO KRYZYSIE ENERGETYCZNYM JAKI ZAFUNDOWAL NAM RZAD PISU CZEKA NAS KRYZYS zywnosciopwy po prostu zabraknie zywnosci zwiazanej z upadkiem wielu gospodarstw a sprowadzana z zagranicy osiagnie gigantyczne ceny ustosunkowujac sie do problemow z naplywem zywnosci z ukrajny zaczelo sie odsprowadzania skazonego zboza pozniej naplyw ogromnych ilosci skazonych chemia owocow miekich nastepnie jablek mysle ze za chwile zaleje nas watpliwej jakosci mleko wieprzowiny oraz wolowiny a ten rzad nie stosuje zadnych cel zaporowych ktore zapobiegalyby pogarszajacej sie sytulacji ogolno rolniczej Dbaja tylko o dobrobyt ukrajncow dla ktorych stawka pomocy socjalnej wynosi dzis 70 zl tymczasem polski rolnik emeryt uusi przezyc za 40 zl

  14. gość pisze:

    Proszę nie narzekać. Producenci świń nie składali wniosku na suszowe, a producent zbóż owszem.
    Wpraniu jak zwykle wyjdą najróżności, że na konto wpłynął grosze. Tak jak było z suszowym, tak będzie teraz. Zresztą, nigdy nie jest tak jak obiecują. Więc proszę się nie spinać.
    odp.

    Co proszę!!!!
    to producenci powietrzę karmią świnię ? tak samo są producentami zbóż, tak samo uprawiają jak inni bo muszą karmić czymś, tak samo wszystkie pomoce czy suszowe, czy nawozowe, czy inne biorą. i jeszcze dodatkowe dopłaty do prosiaka ,do tucznika ,do maciory i narzekają czy kupić mercedesa czy lek-susa czy BMW. I się nie spinam tylko piszę jak jest.

  15. Klaudia pisze:

    Suszowe było przyznawane na rodzinę, owszem, taki był tego tytuł. Wiadomo, że człowiek musiał mieć gospodarstwo oraz stwierdzoną suszę. Była to pomoc dla producentów płodów rolnych, nie ważne w jakiej formie, bo gdyby nie to, co na polu, to by nic nie było. Tutaj jest pomoc dla tych, którzy mają świnie.. każda pomoc ma jakieś warunki. Tak czy siak, ona była.

  16. On on on pisze:

    Przypomniało im się że kasy nie wydali. Wiedzą że już hodowców trzody jak na lekarstwo to teraz nadzwyczajna pomoc. Oni to jednak są wspaniali kabareciarze. Kasę dusili by nie dać, a teraz Bruksela przucisła to muszą na siłę wydać. Wyborców może przy okazji kilku naiwnych i przekupnych zdobędą. Rolnicy kasę bierzcie lecz przy urnie zróbcie co trzeba. A trzeba nam RDIP.

  17. jerzy pisze:

    Ale to jest pomoc tylko dla wybranych rolników hodujących świnie w cyklu zamkniętym. A tych co prosiaki kupują odrzucono niestety chociaż na pewno ponoszą większe straty niż ci pierwsi.

  18. adam366 pisze:

    Niezrozumiałe dla mnie i wielu moich kolegów rolników jest to dlaczego znowu ,,lansowani”są rolnicy którzy mają maciory czyli cykl zamknięty hodowli mimo że dostawali niedawno w dwóch naborach dopłaty do prosiąt. A hodowców kupujących prosiaki z zewnątrz gospodarstwa traktuje się drugorzędnie i nie dostają oni żadnych dopłat nawet w czerwonych strefach ASF a straty ponoszą większe jak ci co maciory mają na skutek tej nieszczęsnej wojny. Rolnicy kupujący prosiaki utrzymują pogłowie w Polsce bo tych co mają maciory to ze 20% może jest. Wspomóc po mniej ale wszystkich.

  19. Klaudia pisze:

    Wymieniacie, że hodowcy trzody zastanawiają się nad przeróżnymi zakupami za miliony. Proszę Państwa. Wszyscy wokoło postrzegają Was tak samo, nie ważne, czy produkujecie mleko, czy zboże. Ale wtedy, to już jest wielka burza, bo przecież pieniądze z nieba nie spadają i tak mówić nie można, a dajecie przykład jak w tej samej branży można się nienawidzić. Rolnicy powinni być razem. Sama jestem rolnikiem i nigdy nie powiedziałam złego słowa na innego producenta. Widzicie tylko czubek własnego nosa i szczyt góry lodowej.

  20. BARBARA pisze:

    Złozylam wniosek o wsparcie na świnie , został wysłany do arimr elektr. na PUE i u mnie jest , że jest wysłany a dowiedziałam się w armir , że u nich nie ma wniosku. ponownie wysłać ani usunąć wniosku nie można. Zgłosiłam imel do Armir w Warszawie i czekam.

  21. Michał pisze:

    Nie ma się o co kłócić. Hodowcy zostali wykluczeni z dopłaty do świń przez to że mają małe gospodarstwa i jedną uprawę. Jak zwykle dużo szumu a suma sumarum prawdziwy hodowca dostanie odmowną decyzję. Totalna porażka. Przepisy są niespójne, w dopłatach obszarowych dywersyfikacja nie obowiązuje do 10 ha, a tu nagle przy dopłacie do świń zonk. Śmiać się czy płakać.