Nowatorski preparat mikrobiologiczny BlueN® – poznaj opinie rolników!
W związku z rosnącymi cenami nawozów azotowych rolnicy poszukują alternatywnego źródła tego plonotwórczego składnika. W odpowiedzi na ich potrzeby, na rynku pojawił się nowatorski preparat mikrobiologiczny BlueN®. Produkt ten dostarcza roślinom uprawnym azot prosto z powietrza.
Producenci rolni już w ubiegłym sezonie mieli okazję przekonać się o pozytywnym działaniu biostymulatora w swoich uprawach. Planują również zastosowanie produktu BlueN® w najbliższych latach. Sprawdź, jak działa BlueN® – opinie rolników po żniwach mówią same za siebie.
Spis treści
BlueN® – opinie rolników
Preparat mikrobiologiczny BlueN® w naturalny sposób wzmacnia odporność roślin oraz stymuluje ich wzrost i rozwój, co bezpośrednio przekłada się na wysokość uzyskanego plonu.
„BlueN® zastosowaliśmy na początku kwitnienia rzepaku. Efektem, który zauważyliśmy było bardziej intensywne kwitnienie. […] Pomimo stresu, suszy nie zredukował łuszczyn. W porównaniu do kontroli, na której nie zastosowaliśmy BlueN® rzepak intensywniej kwitł, miał bardziej wyrównane łuszczyny”.
„Dzięki produktowi BlueN® osiągnąłem większy plon rzepaku niż zakładałem – 4,72 t/ha. Wygląd plantacji wiosną nie napawał optymizmem, co było widać po trudnych warunkach wschodów. A niska obsada jesienią nie dawała nadziei na tak wysoki plon jaki zebraliśmy tego roku.” – mówi Pan Michał Sulima – kierownik produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym w Nowielicach, w województwie zachodniopomorskim.
Produkt dodatkowo wspiera odżywienie roślin. Dostarcza im co najmniej 30 kg dodatkowego azotu, niezależnie od ilości dostępnego składnika w glebie. Dzięki temu wysoki potencjał plonowania zostaje utrzymany pomimo obniżenia dawki nawożenia azotowego. Zastosowanie produktu BlueN® pozwala na zmniejszenie wysokich kosztów nawożenia mineralnego.
„Jestem usatysfakcjonowany wysokim plonem. Aplikując produkt BlueN®, przy obniżonym nawożeniu do 158 kg N uzyskałem wynik: 5,75 t/ha rzepaku. Na ten sukces złożyło się kilka czynników, ale na pewno tak dobry wynik nie zostałby osiągnięty, gdyby nie zastosowanie preparatu BlueN®” – przyznaje Pan Mirosław Bartkowski – kierownik gospodarstwa w Polanowicach, w województwie
kujawsko–pomorskim.
Jesienne stosowanie BlueN®
Jesienią należy zadbać o odpowiednie odżywienie roślin rzepaku azotem. Na niedobór tego składnika w okresie jesiennej wegetacji w szczególności narażone są rośliny uprawiane po zbożach, gdzie przyorywana jest słoma. Z kolei zbyt wysoka dawka lub zbyt późna aplikacja nawozów mineralnych może doprowadzić do nadmiernego wybujania roślin i zmniejszenia ich zimotrwałości.
Preparat mikrobiologiczny BlueN® zaleca się zastosować w uprawie rzepaku już jesienią, w fazie od ok. 4–6 liścia. Dostarcza on roślinom formę amonową azotu, która pobierana jest przez rośliny wolniej, a następnie bezpośrednio wbudowywana w nią w postaci aminokwasu – glutaminy.
Do wiązania azotu atmosferycznego bakterie wykorzystują kompleks nitrogenazy. Jednak, aby proces przebiegał efektywnie nie należy zapominać o prawidłowym odżywieniu roślin w molibden, żelazo oraz siarkę.
BlueN® jest kompatybilny z większością środków ochrony roślin, dzięki czemu można stosować go w zabiegach łączonych.
Preparat mikrobiologiczny BlueN® – co czyni go tak wyjątkowym?
BlueN® pomimo, że pojawił się na rynku stosunkowo niedawno zyskał już spore grono zwolenników. Zawiera on unikatowe baterie Methylobacterium symbioticum SB0023/3 T, które w przeciwieństwie do wykorzystywanych do tej pory bakterii wiążących azot, zasiedlają nadziemną część roślin.
Mikroorganizmy wnikają do rośliny przez otwarte aparaty szparkowe i kolonizują roślinę. Transportowane są również do nowych przyrostów rośliny. Bakterie żyją w symbiozie z roślinami uprawnymi. Jako źródła energii wykorzystują wydzielany przez rośliny podczas wzrostu metanol. Z kolei roślinom dostarczają azot amonowy, który jest bezpośrednio wbudowywany w podstawowe budulce rośliny – aminokwasy.
Wyłącznym dystrybutorem produktu BlueN® w Polsce jest PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!