Nowe przypadki ASF 2021 wykryte u prawie 200 dzików
W 2021 r. w Polsce oprócz ptasiej grypy w dalszym ciągu rozwija się wirus afrykańskiego pomoru świń. Na szczęście nie pojawiają się nowe ogniska w stadach świń, jednak bezustannie odnotowuje się nowe przypadki ASF 2021 stwierdzone u dzików.
Afrykański pomór świń dał się mocno ze znaki w zeszłym roku, kiedy stwierdzono 103 ogniska w stadach świń. Oprócz tego, regularnie pojawiały się nowe przypadki ASF potwierdzone u dzików, których ilość przekroczyła 4 tys. Na początku 2021 r. jest niewiele lepiej, gdyż liczba przypadków potwierdzonych u dzików wynosi już prawie 200.
Nowe przypadki ASF 2021 potwierdzone u dzików
Z mapy uaktualnianej przez Głównego Lekarza Weterynarii wynika, że w 2021 r. potwierdzono 198 przypadków u dzików. Wykryto je przede wszystkim w województwie:
- mazowieckim,
- lubuskim,
- lubelskim,
- warmińsko – mazurskim.
Z tego względu, wirus ASF opanował już prawie całą wschodnią część Polski, a nowe przypadki ASF 2021 u dzików pojawiają się w niewielkiej odległości od siebie. Można to zauważyć na załączonej poniżej mapie ASF:
Coraz więcej zakazów eksportu na polską wieprzowinę
Z powodu rozwijającego się wirusa ASF władze Ukrainy rozszerzyły restrykcje importowe o kolejne województwo – zachodniopomorskie. Oprócz Pomorza Zachodniego, zakaz eksportu z powodu ASF dotyczy 9 województw, a mianowicie:
- podlaskiego,
- mazowieckiego,
- lubelskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- podkarpackiego,
- lubuskiego,
- wielkopolskiego,
- dolnośląskiego.
Ograniczenia w tym przypadku dotyczą zwierząt należących do rodziny świniowatych (Suidae), pekariowatych (Tayassuidae), a także tapirowatych (Tapiridae).
Nowe przypadki ASF 2021 przyczyniły się również do wydłużenia zakazu eksportu przez Malezję w odniesieniu do żywych świń i mrożonego mięsa wieprzowego. Wspomniany zakaz ma być utrzymany do czasu uzyskania przez Polskę statusu kraju wolnego od ASF u świń domowych i dzików utrzymywanych w warunkach fermowych.
Czytaj również: Prognozy na rynku wieprzowiny według KZP-PTCh POLPIG
Źródło: GIW