Nowe zasady bioasekuracji i niedopracowane rozporządzenie?

Nowe zasady bioasekuracji i niedopracowane rozporządzenie?

KRIR zaopiniowała projekt rozporządzenia, który wprowadza nowe zasady bioasekuracji. Podsumowując - nie jest źle, ale widoczne są w nim ist

KRIR zaopiniowała projekt rozporządzenia resortu rolnictwa, który wprowadza nowe zasady bioasekuracji w gospodarstwach trzodziarskich. W większości ocena projektu jest pozytywna. Jednak nie całkowicie – KRIR zwraca uwagę na pewne istotne braki w dokumencie.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zaopiniowała ministerialny projekt rozporządzenia dot. nowych zasad bioasekuracji. Dokument ten został wprowadzony z uwagi na coraz większe zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W związku z tym, aktualnie wprowadzane przepisy mają więc objąć swoim zasięgiem gospodarstwa zajmujące się hodowlą i chowem trzody chlewnej w całym kraju.

Nie jest źle, ale… powinno być lepiej

Jak podkreśla KRIR w swojej opinii, projekt rozporządzenia zakłada bardzo istotne zmiany wprowadzające nowe zasady bioasekuracji, które są konieczne w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się ASF. Pojawia się tu jednak kluczowe zagadnienie – koszty, jakie rolnicy poniosą, wprowadzając te nowe zasady bioasekuracji.

Projekt rozporządzenia zakłada istotne zmiany, które będą kosztowne dla producentów

‚Rada podkreśla, że proponowane zmiany narażają rolników na dodatkowe koszty. Szczególnie w przypadku małych gospodarstw może to oznaczać likwidację produkcji. Jednak to jeszcze jest zrozumiałe – nowe zasady bioasekuracji muszą być wprowadzone, nawet takim kosztem.

KRIR zauważa jednak, że w projekcie nie ma informacji o możliwości ubiegania się o rekompensaty za zaprzestanie chowu i hodowli. Nie ma też przewidzianych dopłat na dostosowanie do nowych przepisów.

Czas na nowe zasady bioasekuracji! Ale czasu będzie… brak

Nowy projekt rozporządzenia nie zakłada dłuższego czasu vacatio legis

W nowym projekcie ministerialnego rozporządzenia nie ma też informacji o okresie czasu na dostosowanie się do nowych zasad. Z kolei określony przepisami prawa okres 14 dni (vacatio legis) wejścia w życie ustawy od momentu jej ogłoszenia, to zdecydowanie za mało. W tak krótkim czasie rolnicy nie zdążą dostosować się do nowych zasad bioasekuracji.

Uważamy iż, przed opublikowaniem rozporządzenia rolnicy powinni być poinformowani o warunkach zaprzestania produkcji, w tym wysokości rekompensat za zaprzestanie chowu świń oraz wsparcia finansowego na dostosowanie  budynków, ogrodzeń czy niecek dezynfekcyjnych, lub na zmianę kierunku produkcji zwierzęcej, jako alternatywy dla chowu świń – podkreśla KRIR.

Opinia KRIR oraz projekt rozporządzenia ministra rolnictwa zostały opublikowane na stronie KRIR.

Jak karmić prosięta, gdy stracimy maciorę?

Zdarzają się sytuacje, w których prosięta po porodzie nie mają możliwości przyjmowania mleka matki. Jak w takim wypadku je wykarmić?

18 lutego 2018

Konferencje trzodziarskie Blattin za nami

Konferencje trzodziarskie Blattin dobiegły końca. Obecni na nich hodowcy podkreślali, że można było uzyskać sporo istotnych informacji. Spr

19 lutego 2018

Siara w odchowie prosiąt – dlaczego jest ważna?

W pierwszych chwilach życia trzeba dostarczyć prosięciu siarę! Ma ona ogromne znaczenie na organizm, a co za tym idzie późniejsze wyniki!

12 lutego 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij