Nowości w środkach ochrony roślin – rolnicy na to liczą!

Praca rolnika z roku na rok staje się utrudniona również przez zmniejszającą się ilość możliwych do zastosowania środków ochrony roślin. Na powyższy problem zwrócił uwagę PZPRZ, który jednocześnie apeluje do firm o wprowadzanie nowości w środkach ochrony roślin. Na takie rozwiązania z pewnością czekają rolnicy. 

Zmiany klimatyczne powodują większą presję chorób i szkodników. Coraz częściej w ich przypadku obserwuje się także uodparnianie na różne preparaty, przez co rolnicy muszą więcej czasu poświęcić na pracę w gospodarstwie. Rozwiązaniem tej sytuacji byłyby nowości w środkach ochrony roślin, których dużo ubywa w ostatnim czasie.

Długi proces rejestracji zniechęca do wprowadzania nowych ŚOR

Problem dotyczący braku oferty zamienników wycofanych środków ochrony roślin był niejednokrotnie poruszany przez PZPRZ. Producenci zbóż zwracali również uwagę na sam proces rejestracji ŚOR – Podkreślaliśmy również, że proces dopuszczania do stosowania nowych substancji jest zbyt długi (może trwać nawet dekadę), skomplikowany i nie gwarantujący zwrotu poniesionych nakładów, by zachęcał producentów do podejmowania takich rejestracji.

Jak podaje PZPRZ ,,światełko w tunelu” w tej sprawie pojawiło się po grudniowej videokonferencji MRiRW z organizacjami rolniczymi oraz podmiotami ubiegającymi się o zezwolenie dla ŚOR. Wówczas wtedy Nina Dobrzyńska, Dyrektor Departamentu Klimatu i Środowiska MRiRW zaapelowała o składanie większej ilości wniosków na nowe środki ochrony roślin. Zapewniała przy tym, że resort rolnictwa spróbuje przeprowadzić proces rejestracji najszybciej jak to tylko możliwe. Ponadto, będzie skracać wszystkie procedury do niezbędnego minimum.

PZPRZ apeluje o wprowadzenie nowości w środkach ochrony roślin

Producenci zbóż zachęcają więc polskie firmy do większej aktywności w poszukiwaniu i wprowadzaniu na rynek nowatorskich rozwiązań dla branży rolnej w odniesieniu do środków ochrony roślin.

Środki ochrony roślin wycofane w 2020 i 2021 r.

Ilość środków ochrony roślin kurczy się diametralne. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wycofano substancje czynne takie jak:

 • desmedifam,
 • chlorprofam (chloroprofam),
 • chlorotalonil,
 • dimetoat,
 • metiokarb,
 • propikonazol.

W 2021 roku natomiast mają zostać wycofane kolejne substancje czynne, do których należy m.in.:

 • tiofanat metylu,
 • bromoksynil,
 • benalaksyl,
 • beta – cyflutryna,
 • mankozeb.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w komunikacie MRiRW.

Rynek środków ochrony roślin – podsumowanie i prognozy według PSOR – CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: PZPRZ; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 40

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *