Nowości z okazji 30 lat Sumi Agro w Polsce
30 lat Sumi Agro w Polsce — ten jubileusz to nie tylko podsumowanie dotychczasowej działalności firmy. To również początek rozwoju kolejnych projektów. Z jakimi nowościami Sumi Agro Poland wchodzi w nową dekadę?
30 lat Sumi Agro w Polsce to czas, w którym firma przeszła ogromną transformację. Zdobyte w ciągu trzech dekad wiedza i doświadczenie pozwalają dziś oferować rolnikom innowacyjne, często też kompleksowe rozwiązania w ochronie i odżywianiu roślin. To odpowiedź na dynamiczne zmiany na rynku środków ochrony roślin i zgodność ze zrównoważonym zarządzaniem gospodarką azotem. Jakie nowości firma Sumi Agro Poland przygotowała na 30-lecie swojej działalności?
Spis treści
30 lat Sumi Agro w Polsce — kluczowe momenty
Sumi Agro Poland powstała we wrześniu 1994 roku jako jedna z 36 światowych spółek należących do japońskiej grupy Sumitomo Corporation.
Początek lat 90. to przeogromna transformacja nie tylko w rolnictwie, ale w ogóle w Polsce, przejście na system wolnorynkowy i tworzenie się całkowicie nowego systemu dystrybucji w Polsce. Powstawały wówczas podmioty i jednostki gospodarcze w większości prywatne, którym bardzo mocno kibicowaliśmy i pomagaliśmy. Kolejnym kamieniem milowym w wymiarze ekonomiczno-gospodarczym było wejście Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 roku. Pojawiły się wówczas po raz pierwszy dopłaty bezpośrednie dla rolników i wiele innych mechanizmów, które zmieniły w dużym stopniu również polskie rolnictwo — mówi Tomasz Malczewski, prezes Sumi Agro Poland.
Obecnie firma mierzy się z wyzwaniami, takimi jak Europejski Zielony Ład oraz wydarzenia z ostatnich lat: pandemia Covid, wojna na Ukrainie czy kryzys energetyczny. Niemniej jednak przez ostatnie 30 lat Sumi Agro w Polsce zdołało rozwinąć skrzydła. Z 8-osobowego zespołu firma rozrosła się do niemal 40 pracowników działających na terenie całego kraju. Połowa z nich pracuje w terenie, blisko rolników: kierownicy regionalni, ale i handlowcy, którzy jednocześnie są doradcami.
Firma Sumi Agro Poland dzisiaj
Obchody 30 lat Sumi Agro w Polsce to również okazja do opowiedzenia o poważnych zmianach w ofercie produktowej. W pierwszych latach Sumi Agro Poland było firmą stricte fitofarmaceutyczną, sprzedającą w Polsce tylko i wyłącznie produkty japońskie. Dziś Sumi Agro Poland zajmuje pozycję lidera na rynku insektycydów, ale nie tylko. Obecnie rolnik ma do dyspozycji szeroką listę rozwiązań: środki ochrony roślin, specjalistyczne nawozy, nasiona rzepaku i kukurydzy, biostymulatory, środki pomocnicze.
To sukcesywne rozbudowywanie portfolio wynikało z naszej strategii w Polsce, aby być rzeczywiście coraz bardziej ważnym i istotnym partnerem dla polskiego rolnika — dodaje Tomasz Malczewski.
Zwieńczeniem 30 lat działalności Sumi Agro w Polsce jest już silnie rozbudowany sektor produktów biologicznych. Zatem obecnie obok preparatów chemicznych firma oferuje także biologiczne środki ochrony roślin. Są to m.in. Isomate CTT i CLS, Isonet Z i biostymulatory. Warto także zwrócić uwagę na bazujący na naturalnych substancjach czynnych fungicyd Mevalone.
Ważne według nas jest wykorzystanie obu tych grup produktów, czyli konwencjonalnych i biologicznych w ramach programu ochrony. Część z rolników zdecyduje się na to, żeby stosować tylko produkty biologiczne, kiedy prowadzą uprawy ekologiczne. Natomiast przy uprawie konwencjonalnej dobrze jest wplatać w to środki biologiczne. Po pierwsze po to, aby właśnie ograniczyć ilość chemicznych substancji czynnych. Po drugie, dbamy w ten sposób bardziej o środowisko, a przede wszystkim o konsumenta. I to da się połączyć. My staramy się to łączyć i proponujemy naszym klientom właśnie takie programy, w których znajdują się oba rodzaje produktów — mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland.
Nowości na 30 lat Sumi Agro w Polsce
Kolejnym krokiem na drodze do zwiększania plonu, jaki proponuje firma, jest preparat Encera. Wpisuje się on w strategię zrównoważonego zaopatrzenia roślin w azot. Preparat Encera zawiera bakterie Gluconacetobacter diazotrophicus, które wyizolowano z trzciny cukrowej w Meksyku. Encera wyróżnia się tym, że wiąże azot bezpośrednio w komórkach, a nie w przestrzeniach komórkowych. Tam bakterie pobierają azot atmosferyczny i w procesie nitryfikacji przetwarzają go w azot amonowy. W tej właśnie postaci bakteria oddaje roślinie azot na każdym etapie swojego życia, a także po obumarciu.
Produkt ten bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach uprawowych. W 2023 roku prowadziliśmy badania polowe na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na polach Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa. Stosowaliśmy ten produkt w uprawach takich upraw, jak buraki cukrowe, kukurydza, ziemniaki, rzepak ozimym oraz pszenica ozima. We wszystkich badanych roślinach stwierdziliśmy przyrost plonu — mówi dr Daniel Zawada, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju Sumi Agro Poland.
Kolejną nowością jest od niedawna zarejestrowany insektycyd Mimic do zwalczania omacnicy prosowianki. Natomiast z racji tego, że substancja zawarta w preparacie ma działanie larwobójcze, firma Sumi Agro planuje rozszerzyć etykietę tego środka o uprawy ogrodnicze.
Nie mogę teraz zdradzić więcej szczegółów, natomiast to, co zdecydowanie możemy powiedzieć, to to, że jeżeli ta rejestracja się wydarzy, to preparat idealnie wypełni lukę po wypadających środkach ochrony roślin w uprawach ogrodniczych. I mam tutaj m.in. na myśli preparaty do zwalczania owocówek i zwójek w sadach — informuje Justyna Wasiak, senior crop specialist.
Co nowego w ochronie herbicydowej kukurydzy na tle zmian rynkowych?
Ponadto Sumi Agro przygotowała konkretne rozwiązanie w obliczu zmian, jakie się szykują w zakresie zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy. Albowiem wkrótce zostaną wycofane ze stosowania środki chwastobójcze zawierające s-metolachlor. Produkty te dostępne będą w sprzedaży tylko do połowy 2024 roku. Dla plantatorów kukurydzy firma Sumi Agro ma w swojej ofercie dwa produkty do kompleksowej ochrony herbicydowej kukurydzy: Tonale i Click Premium.
Produkt Tonale, jest to produkt doglebowy, który stosujemy przedsiewnie. Ma bardzo szerokie zastosowanie, zwalcza zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. Jest to produkt kompletny, gotowy, mieszanina trzech substancji aktywnych. Natomiast Click Premium to produkt nalistny, zawierający w swoim składzie dwie substancje aktywne. To również produkt kompletny, zwalczający zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne, o bardzo szerokim oknie aplikacyjnym, od drugiego do ósmego liścia. Tutaj należy również wspomnieć, że produkt Click Premium jest bardzo bezpieczny dla samych roślin kukurydzy, nie wpływa na ich wzrost i rozwój podczas okresu wegetacji — informuje Jacek Preuss, senior crop specialist.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!