Nowy program pomocy dla rolników — 6 mld zł na ubezpieczenia
Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 1,3 mld euro. Jaki rodzaj wsparcia obejmuje nowy program pomocy dla rolników?
Zgodnie z unijnymi zasadami pomocy publicznej KE zatwierdziła polski program wsparcia dla producentów rolnych. Celem tej formy pomocy jest wsparcie opłacania przez producentów rolnych składek ubezpieczeniowych obejmujących ryzyko szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi. Działanie przyczynia się do realizacji celów Wspólnej Polityki Rolnej poprzez pomoc w utrzymaniu stabilnych dochodów producentów rolnych.
Spis treści
Jakie założenia programu pomocy dla rolników?
Zatwierdzony przez Komisję Europejską program wsparcia opiewa na wartość około 1,3 mld EUR, czyli 6 mld PLN.
Celem programu zgłoszonego przez Polskę do KE jest zapewnienie pokrycia ryzyka szkód wyrządzonych niektórym produktom roślinnym i gatunkom zwierząt gospodarskich spowodowanych niektórymi niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi. Chodzi o takie zjawiska jak, chociażby huragany, powodzie, osunięcia ziemi czy lawiny.
Ponadto program obejmuje państwowy mechanizm reasekuracji w przypadku suszy. Oznacza to, że w razie poniesienia strat wskutek tego zjawiska klimatycznego część odszkodowań, które firmy ubezpieczeniowe musiałyby wypłacić poszkodowanym producentom rolnym, pokryje rząd.
Polski program pomocy dla rolników — kto będzie beneficjentem?
Wsparcie jest skierowane do małych, średnich i dużych przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie podstawowej produkcji rolnej w Polsce. Warunkiem jest wykupienie przez tych przedsiębiorców ubezpieczenia w towarzystwach ubezpieczeniowych wybranych przez polskie władze w drodze otwartej procedury przetargowej.
Kwalifikujący się beneficjenci są uprawnieni do otrzymania pomocy w wysokości do 65% ich składek ubezpieczeniowych, nie mogą one jednak przekraczać określonych progów.
Program będzie realizowany do końca 2027 r.
Lista towarzystw ubezpieczeniowych
Jak już wspomniano, osoby ubiegające się o wsparcie w ramach programu pomocy dla rolników, muszą mieć wykupione ubezpieczenie w jednym z zakładów, z którym MRiRW zawarło umowę. W 2023 roku jest osiem takich podmiotów. A mianowicie są to:
- Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” z siedzibą w Warszawie,
- Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. z siedzibą w Warszawie,
- AGRO Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą
w Warszawie, - InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń SA Vienna Insurance Group z siedzibą w
Warszawie, - TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych z siedzibą w Warszawie,
- Vereinigte Hagelversicherung VVaG (siedziba w Gießen), Oddział VH VVaG TUW
w Polsce z siedzibą Oddziału w Poznaniu, - Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. z siedzibą w Sopocie.
Wymienione zakłady ubezpieczeń oferują producentom rolnym ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczenia.
Czytaj też: Pieniądze dla polskich rolników. KE wypłaca 122,6 mln euro
Źródło: Komisja Europejska, MRiRW