NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z premierem. Co ustalono?
Problemy, z jakimi muszą na co dzień zmierzyć się rolnicy nie maleją, lecz wciąż ich przybywa. Dlatego też NSZZ RI „Solidarność” i inne związki w imieniu producentów przedstawili najważniejsze postulaty rolników. Odbyło się to podczas spotkania z premierem i ministrem rolnictwa. Jakie więc problemy w rolnictwie wymagają pilnego rozwiązania?
Przypomnijmy, że jeszcze w 2022 r. NSZZ RI „Solidarność” ogłosiła pogotowie strajkowe jednocześnie podając termin Ogólnopolskiego Rolniczego Protestu Solidarności RI w dniu 17 stycznia 2023 r. Wcześniej jednak 10 stycznia br. miało miejsce spotkanie Solidarności Rolników Indywidualnych z premierem i ministrem rolnictwa. W trakcie rozmów omawiano m.in. postulaty zgłoszone przez rolników.
Spis treści
Postulaty rolników z NSZZ RI „Solidarność” i innych związków
Podczas spotkania z premierem RP i ministrem rolnictwa omawiano postulaty rolników zgłoszone przez związki takie jak: NSZZ RI Solidarność, OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna, a także Instytut Gospodarki Rolnej.
Najważniejsze postulaty, które zgłosili przedstawiciele rolników to:
- wprowadzenie kaucji (cła) na zboże wjeżdżające do Polski,
- utworzenie korytarzy drogowych dla zbóż do portu lub do granic państw trzecich, albo stworzenie systemów konwojów tranzytowych,
- poszerzenie kompetencji IJHARS, które pozwalają na kontrolowanie punktów skupu zbóż,
- natychmiastowe uruchomienie skupu interwencyjnego przez KGS zbóż, kukurydzy, jak i rzepaku po średniej rocznej cenie GUS.
To jednak nie wszystkie tematy, które omawiano w trakcie spotkania z premierem RP i ministrem rolnictwa. Więcej szczegółów podał Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność”:
Rozmawialiśmy również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus, który wcześniej był, a w tym momencie tego nie ma i ma być jak najszybciej realizowany. Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego.
Co ustaliła Solidarność Rolników Indywidualnych podczas spotkania z premierem?
Na zgłoszone przez rolników postulaty odpowiedział minister Henryk Kowalczyk, podając w piśmie propozycje ich rozwiązań. Odnosząc się do przesłanego pisma, przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych zapowiedział, że pogotowie strajkowe będzie podtrzymane. Ponadto rolnicza Solidarność będzie monitorować terminy i postępy realizacji poszczególnych postulatów zgłoszonych przez rolników.
Czytaj również: Budżet WPR zbyt mały przez inflację — rolnicy dostaną więcej pieniędzy?
Źródło: NSZZ RI „Solidarność”
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!