O ile wzrosły ceny żywności? Inflacja nadal wysoka

Inflacji w kraju jeszcze nie można nazwać galopującą, lecz z pewnością każdy zauważył, że w koszyku jest coraz mniej zakupów. Mniej, mimo wydanej na nie identycznej kwoty, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Przy takich okazjach zastanawiamy się: O ile wzrosły ceny żywności?
Najbardziej miarodajną informacją o wzroście cen jest ich porównanie rok do roku lub miesiąc do miesiąca. Według oficjalnych danych ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. wzrosły rok do roku o 8,5 %. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Już dawno zauważono, że „kiedy rząd zwiększa ilość papierowych pieniędzy, rezultatem tego jest to, że siła kupna jednostki pieniądza zmniejsza się i skutkiem tego wzrastają ceny. To nazywa się inflacją”. Sprawdźmy więc o ile wzrosły ceny żywności.
Spis treści
O ile wzrosły ceny żywności w lutym?
Wzrost inflacji, co chyba każdy rozumie, przekłada się bezpośrednio na wzrost cen towarów. Najbardziej boleśnie odczuwa się podwyżki cen żywności. Mimo zabiegów rządu poprzez wprowadzenie różnego rodzajów „tarcz” tylko w niewielkim stopniu obniżono inflację. Krótko mówiąc odnotowany spadek inflacji okazał się sztuczny, a to za sprawą przejściowego obniżenia podatków. Poza tym nie trwał zbyt długo, gdyż konflikt na linii Rosja-Ukraina pokrzyżował rządowe plany.
O ile wzrosły ceny żywności w lutym? Jak podają oficjalne źródła ceny wędlin, pieczywa oraz przetworów młynarskich i makaronowych pozostały na poziomie zbliżonym do notowanego w poprzednim miesiącu. Więcej natomiast należało zapłacić m. in. za ryby (o 1,8%), ziemniaki (o 0,7%), mleko (o 0,6%) i sery (o 0,3%).
W marcu jak w inflacyjnym garncu
Na początku marca br. Narodowy Bank Polski opublikował projekcję inflacji i wzrostu PKB. Z prognoz banku centralnego wynika, że inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8 procent, co z pewnością zauważymy płacąc rachunki w sklepach.
To oczywiście są prognozy „jastrzębi” z NBP. Zdaniem ekonomistów będzie ona dużo wyższa. Już tzw. Polski (nie)Ład oraz tarcza antyinflacyjna doprowadziły do deficytu finansów publicznych. Atak Rosji na Ukrainę oraz związana z nią pomoc dla uchodźców może istotnie zwiększyć inflację. Podobny skutek na pewno wywrze zwiększenie wydatków na zbrojenia. Dopiero wtedy będzie można zastanowić się: O ile wzrosły ceny żywności.
Wielu analityków uważa, że w marcu inflacja może osiągnąć dwucyfrowy wynik.
Porównując rok do roku analitycy wskazują, że w lutym najmocniej wzrosły ceny oleju – o 90,2 %, kapusty – o 69 %, cukru – o 53,3 %, margaryny do pieczenia – o 40,3 % oraz masła – o 36,1 %. O ile wzrosły ceny żywności w marcu dowiemy się w kwietniu.
O ile wzrosły ceny żywności 2022? – Podsumowanie
Właściwiej byłoby zapytać: jak szybko będą wzrastać ceny żywności w ciągu roku?
Analitycy przewidują, że w najbliższych miesiącach może być znacznie drożej, średnio nawet o 12-15 procent rok do roku. O poziomie inflacji zdecyduje przebieg rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prawdę powiedziawszy najważniejsze jest jednak to, jak na konflikt zareaguje światowy rynek surowców i żywności.
Czytaj również: Czy ceny pszenicy wzrosną? Niepokój na rynkach zbóż
Źródło: GUS; Narodowy Bank Polski
