Obornik na użytki zielone: jakie korzyści nam daje?

Stosowanie obornika w produkcji roślinnej pozwala na znacznie bardziej ekonomiczne podejście do nawożenia. Hodowcy bydła zauważają, że wartość tego nawozu jest wysoka nie tylko w przypadku nawożenia gruntów ornych. Obornik na użytki zielone cieszy się coraz większą popularnością. 

Obornik źródłem wielu składników pokarmowych

Oczywiste jest, że nawożenie tylko nawozem organicznym nie przyniesie nam najlepszych rezultatów. Jak się jednak okazuje zastosowanie obornika pozwala na poprawę efektywności pobierania składników dostarczonych w nawozach mineralnych.

Obornik zawiera bogaty kompleks makro oraz mikoelementów. Oferuje bowiem nam takie składniki, jak: azot, fosfor, potas, wapń czy też magnez. Stosując obornik dostarczymy jednak roślinom również bor, cynk, mangan, miedź, molibden czy żelazo. Zastosowanie obornika na użytki zielone późną jesienią pozwala w dłuższej perspektywie czasu (zarówno pierwszy rok po nawożeniu, jak i drugi) na zwiększenie efektywności łąk i pastwisk. Jak to możliwe? Sprawdźmy jakie korzyści przyniesie zastosowany na użytki zielone obornik.

wywóz obornika

Obornik posiada doskonałe właściwości pozwalające na zwiększenie produktywności użytków zielonych

Korzyści ze stosowania obornika na użytkach zielonych

Obornik przede wszystkim poprawia strukturę gleby. Poprawie ulega także tzw. zadarnienie oraz skład runi. Polepszenie jakości tych elementów polega na zwiększeniu udziału traw wartościowych w ogólnej powierzchni użytków. Zwiększeniu ulega również udział roślin motylkowatych.

Najlepszym momentem na nawożenie łąk obornikiem jest okres późnej jesieni. W zależności od warunków pogodowych może to być końcówka października czy pierwsza połowa listopada

To jednak nie jedyne korzyści ze stosowania obornika późną jesienią. Oczywiste jest, że nawożenie tylko nawozem organicznym nie przyniesie nam najlepszych rezultatów. Jak się jednak okazuje zastosowanie obornika pozwala na poprawę efektywności pobierania składników dostarczonych w nawozach mineralnych.
Obornik zastosowany przed zakończeniem jesiennej wegetacji wspomaga także rośliny przed zimą, ponieważ dostarczamy trawom mikroelementy. Nie bez znaczenia jest również pozytywny wpływ na system korzeniowy, którego rozwój ulega poprawie. Jak więc widzimy korzyści z zastosowania obornika na łąkach jest bardzo wiele.

obornik na użytki zielone

Zastosowanie obornika na użytkach zielonych pozwala na poprawę jakości darni oraz wzbogacenie składu stanowiska

Jak i kiedy stosować obornik na użytki zielone?

Najlepszym momentem na nawożenie łąk obornikiem jest okres późnej jesieni. W zależności od warunków pogodowych może to być końcówka października czy pierwsza połowa listopada. Ideałem jest cykliczne stosowanie tego nawozu naturalnego, np. co dwa lata. Wystarczy jednak nawożenie w cyklu 3-4 letnim.

Wszystko jest tu zależne od tego, jak dużą ilością obornika dysponujemy. Dawka, jaką powinniśmy zastosować, to 20 – 30 ton/ha. T

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *