Obory wolnostanowiskowe: jakie są ich zalety?

Choć większość polskich hodowców nadal utrzymuje bydło w oborach uwięziowych, z roku na rok coraz bardziej popularne stają się obory wolnostanowiskowe. Są one polecane ze względu na dobrostan zwierząt – w tego typu budynkach krowy mogą bowiem swobodnie się przemieszczać, nie są uwiązane.

Obory wolnostanowiskowe warunkami są zbliżone do naturalnego sposobu utrzymania bydła na pastwisku. Krowy, które nie są uwiązane, mniej się stresują i są spokojniejsze. A to przekłada się na ich lepszą kondycję oraz wydajność mleczną. Co więcej, zwierzęta utrzymywane w oborach wolnostanowiskowych są bardziej płodne oraz dużo rzadziej zapadają na choroby racic – nie stoją bowiem w jednym miejscu (które bywa mocno zanieczyszczone, jeśli system odprowadzania nieczystości działa niesprawnie), a mają możliwość poruszania się.

obory wolnostanowiskowe

Istnieje kilka rodzajów obór wolnostanowiskowych. Każdy z nich nada się do innego gospodarstwa.

Typy obór wolnostanowiskowych

Obory wolnostanowiskowe mogą być różnego typu:

  1. Pierwszy to obory, w których oddzielona jest część przeznaczona do żywienia, w której znajduje się głęboka ściółka oraz część legowiskowa, która jest zbiorowa, czyli mogą z niej korzystać wszystkie krowy znajdujące się w oborze.
  2. Drugi typ obór wolnostanowiskowych ma wydzielone części przeznaczone do żywienia oraz do leżenia.
  3. W trzecim typie znajdują się boksy, które służą zarówno za legowiska, jak i miejsca do jedzenia.

Bez względu na typ obory wolnostanowiskowej, hodowca musi pamiętać, by jej wielkość była dostosowana do wielkości stada. Obory wolnostanowiskowe wcale nie oznaczają, że można w nich trzymać nieskończoną ilość zwierząt. Owszem, z punktu widzenia ekonomiki produkcji obora wolnostanowiskowa jest dużo lepszym rozwiązaniem niż obora uwięziowa, gdyż umożliwia obsługę znacznej liczby zwierząt, jednak liczba ta ma swoje granice. Jeśli zwierząt będzie zbyt dużo, nawet obora wolnostanowiskowa nie zapewni im odpowiedniego dobrostanu, a to szybko przełoży się na spadek mleczności i opłacalności produkcji.

 

Zobacz koniecznie: Wolnostanowiskowy czy uwięziowy system utrzymania bydła mięsnego?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *