Obrót ziemią rolną 2022 – zmiany korzystne dla rolników? Sprawdź!

Obrót ziemią rolną będzie odbywać się według nowych przepisów i zasad? Z niektórymi projektowanymi zmianami nie zgadza się jednak Dolnośląska Izba Rolnicza. Które zmiany zdaniem związkowców mają być korzystne dla rolników, a które wręcz przeciwnie? Sprawdźmy!
Dolnośląska Izba Rolnicza przedstawiła swoje uwagi do projektowanych zmian w ustawach o obrocie ziemią rolną zarówno państwową, jak i prywatną. Ponadto, samorząd rolniczy przekazał swoje propozycje w zakresie zmian rozdysponowania gruntów wyłączanych z umów dzierżawy, a także w stosunku do wolnych gruntów w ZWRSP. Czy projektowane przepisy ułatwią obrót ziemią rolną, czy wręcz przeciwnie?
Spis treści
Ziemia rolna – więcej możliwości wykorzystania na cele nierolnicze
DIR w swoich uwagach dotyczących zmian w obrocie ziemią rolną zwróciła po pierwsze uwagę na zmiany zawarte w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zdaniem samorządu rolniczego, ta ustawa umożliwia Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa obrót ziemią rolną na cele nierolne. Co z kolei oznacza, że zmniejszy się ilość gruntów do rozdysponowania przez rolników i na cele rolne. DIR zastanawia się więc:
Czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie miał więcej wspólnego ze ,,wspieraniem” rolnictwa, czy może innych rodzaju działalności np. deweloperskiej.
Sprawdź również: Grunty rolne Skarbu Państwa – nowe przepisy dot. gospodarowania
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego 2022 – wyłączenia nieruchomości rolnych
Zdaniem DIR obrót ziemią rolną może być również utrudniony ze względu na projektowane zmiany w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego.
Według samorządu rolniczego te rozwiązania wprowadzają dużo zmian na ogół korzystnych i precyzujących. Niemniej jednak pojawią się też niejasności, które dotyczą wyłączenia spod ustawy nieruchomości rolnych.
Obrót ziemią rolną 2022 – uwagi DIR
Według DIR nowe przepisy zawierają korzystne zapisy dla deweloperów. Dlatego, że m.in. w myśl projektowanych zmian grunty przeznaczone w jakimkolwiek dokumencie planistycznym na cele nierolne a dotychczas traktowane i uprawiane jako rolne będą drożeć. Jak przekonują związkowcy, te grunty uzyskiwać będą na przetargach gigantyczne ceny. Wszystko dlatego, że ich nabywca nie będzie musiał ich przeznaczyć na rolnictwo.
Czytaj również: Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2022 wydłużony?
Źródło: DIR
