Obszary wiejskie i ich rola w Zielonym Ładzie – jaką wizję ma KE?

Jaka przyszłość czeka europejskie obszary wiejskie? Co należy zmienić, aby efektywniej się rozwijały? Odpowiedzi na te i inne pytania przekazała Komisja Europejska w komunikacie o nazwie ,,Długoterminowa wizja obszarów wiejskich w UE.”
Komisja Europejska opublikowała komunikat dotyczący długoterminowej wizji obszarów wiejskich na terenie UE. Głównym jego celem jest próba określenia przyszłości obszarów wiejskich, a także miejsca jakie powinny zajmować w naszym społeczeństwie.
Spis treści
Czynniki napędzające obszary wiejskie
Zdaniem KE, przemiany i rozwój obszarów wiejskich powinien być napędzany przede wszystkim przez demografię i zarządzanie. Jak podkreślono w komunikacie, obszary wiejskie to miejsca zamieszkania społeczności lokalnych, które tętnią życiem. Tereny wiejskie powinny charakteryzować się atrakcyjnością pod względem dostępu do pracy. Powinny być również atrakcyjne do codziennego życia. Aby było to możliwe niezbędny jest dostęp do podstawowych usług takich jak: woda, opieka zdrowotna jak również energia.
Dalszy rozwój obszarów wiejskich będzie zależeć również od ich dobrego połączenia z innymi obszarami podmiejskimi i wiejskimi. Dotyczy to transportu, a także wszelkiej infrastruktury, również tej cyfrowej w zakresie sieci szerokopasmowej.
Obszary wiejskie i ich rola w Europejskim Zielonym Ładzie
W komunikacie opublikowanym przez Komisję Europejską podkreślono również, że obszary wiejskie powinny odgrywać główną rolę w Europejskim Zielonym Ładzie. Proponuje się więc wprowadzenie bardziej ekologicznej działalności rolniczej i skracanie łańcuchów dostaw co zwiększy odporność obszarów wiejskich na zmianę klimatu, a także inne katastrofy i kryzysy gospodarcze. Ponadto, należy również umożliwić współistnienie różnych rodzajów zrównoważonej działalności, w tym także rodzinnych gospodarstw.
W komunikacie Komisji Europejskiej wspomniano:
,,Rodzinna działalność rolnicza powinna być prowadzona w harmonii z pozostałymi rodzajami działalności gospodarczej, przy jednoczesnym poszanowaniu i zachowaniu odpowiedniej autonomii sektorów gospodarki poprzez właściwe planowanie przestrzenne i podział na strefy użytkowania gruntów.”
Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych wielką reformą polskiej wsi? Sprawdź!
Krótkie łańcuchy dostaw i oznakowanie żywności
Komisja Europejska wskazuje również na konieczność tworzenia krótkich łańcuchów dostaw oraz korzystanie z systemów oznakowania lokalnych i tradycyjnych produktów spożywczych.
Organizacje producentów mogą wnieść wkład w promowanie produktów oraz regionów, z których pochodzą produkty, poprzez działania takie jak kampanie reklamowe. Jest to również ważne z punktu widzenia rosnącego popytu na lokalne produkty powiązane z konkretnymi obszarami wiejskimi, z których pochodzą – podkreślono w komunikacie KE.
Obszary wiejskie. Cztery kierunki rozwoju
Komunikat KE wyznacza cztery kierunki rozwoju obszarów wiejskich (silniejsze, połączone, odporne i prosperujące), które podsumowują wspólne zaangażowanie społeczności wiejskiej. Tereny wiejskie powinny zdaniem KE wyróżniać się m.in. atrakcyjnością, będąc jednocześnie gwarantem bezpieczeństwa żywnościowego. Ponadto, obszary wiejskie mają czerpać korzyści z realizacji celów Zielonego Ładu. W tym chodzi również o cele dotyczące neutralności klimatycznej i zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi.
Przeczytaj również: WPR po 2022. Jakie są końcowe ustalenia? Sprawdź!
Źródło: MRiRW
