Integrowana ochrona a Integrowana produkcja roślin

Pojęcia „integrowana ochrona roślin” oraz „integrowana produkcja roślin” są często mylone. Ma to podłoże historyczne. Jednak oba pojęcia opisują dwa zupełnie różne systemy i nie należy ich mylić! Jak je zatem rozróżnić?

integrowana produkcja

Integrowana produkcja roślin jest szczególnie popularna wśród sadowników, ale stosowana jest także przez producentów innych upraw.

Czym jest „integrowana ochrony roślin”? To system obowiązujący wszystkich rolników w Unii Europejskiej od początku 2014 r. Podstawowe zasady integrowanej ochrony roślin zostały już wcześniej przedstawione. A czym jest w takim razie „integrowana produkcja roślin”? To dobrowolny i typowo polski system, o sporej tradycji w naszym kraju, szczególnie popularny wśród sadowników, ale stosowany także przez producentów innych upraw. Ma na celu wyróżnienie się na rynku i wykazanie potencjalnym klientom, że dane gospodarstwo wypełnia pewne wymagania i jest przyjazne środowisku naturalnemu. Podstawowe różnice między „integrowaną ochroną roślin” oraz „integrowaną produkcją roślin” znajdziecie w tab. 1.

Tab. 1. Integrowana ochrona a integrowana produkcja roślin
Integrowana ochrona roślin Integrowana produkcja roślin
Czy jest obowiązkowa? Tak Nie
Od kiedy ją wprowadzamy? Od 1 stycznia 2014 r. Zależnie od woli rolnika
Kogo dotyczy? Wszystkich rolników Tylko zainteresowanych
Czego dotyczy? Ochrony roślin Ochrony roślin i innych elementów
Czy konieczny jest certyfikat? Nie Tak
Czy stosujący mogą używać specjalnego logo? Nie Tak
Czy można stosować wszystkie zarejestrowane środki ochrony roślin? Tak Nie
Czy jest stosowana w całej Unii Europejskiej? Tak Nie

Na koniec odpowiedzmy jeszcze na podstawowe pytania temat „integrowanej ochrony roślin” oraz „integrowanej produkcji roślin”:

W świetle przepisów prawa żaden certyfikat integrowanej ochrony nie jest od rolnika wymagany, a co za tym idzie nie trzeba ponosić kosztów jego zdobycia.

Czy i od kiedy stosowanie jest obowiązkowe?

Integrowana ochrona jest obowiązkowa od 1 stycznia 2014 r. Natomiast integrowana produkcja roślin nie była i nie będzie obowiązkowa. Oczywiście jeżeli ktoś przystąpił do systemu integrowanej produkcji, to powinien stosować się do jego zasad, ale każdy rolnik ma prawo zrezygnować z uczestnictwa w tym systemie. Rolnicy zainteresowani przystąpieniem do systemu integrowanej produkcji roślin mogą zrobić to, kiedy chcą, jest to zależne tylko od ich planów i możliwości.

Kogo dotyczą te systemy?

Integrowana ochrona dotyczy wszystkich profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin. Innymi słowy do jej zasad muszą stosować się ci, którzy stosują w swoich gospodarstwach środki ochrony roślin przeznaczone do profesjonalnego stosowania. Działkowcy oraz właściciele bardzo małych gospodarstw, jeżeli korzystają wyłącznie ze środków chemicznych przeznaczonych do stosowania amatorskiego, nie muszą jej stosować. Do systemu integrowanej produkcji przystępują ci rolnicy, którym z różnych względów (np. marketingowych) zależy na pokazaniu, że prowadzą produkcję roślinną z zachowaniem specjalnych metodyk.

Integrowana ochrona jest obowiązkowa od 1 stycznia 2014 r.

Czy konieczne są certyfikaty?

W świetle przepisów prawa żaden certyfikat integrowanej ochrony nie jest od rolnika wymagany, a co za tym idzie nie trzeba ponosić kosztów jego zdobycia. Natomiast system integrowanej produkcji roślin jest dobrowolny. Jeżeli jednak zdecydujemy się do niego przystąpić, to, aby twierdzić (np. w rozmowach z klientami albo wysyłając oferty handlowe), że go stosujemy, musimy mieć odpowiedni certyfikat – nie wystarczy samo przestrzeganie zasad.

Czy istnieje możliwość stosowania logo dla celów reklamowych?

W integrowanej ochronie żadne logo nie jest przewidziane. Natomiast rolnicy posiadający certyfikat integrowanej produkcji roślin mogą, również reklamując swoje produkty, posługiwać się poniższym logo.

integrowana produkcja

Logo systemu integrowanej produkcji.

Czy można stosować wszystkie zarejestrowane środki ochrony roślin?

W integrowanej ochronie można stosować wszystkie zarejestrowane środki ochrony roślin, dbając jednak o to, żeby nie stosować ich bez potrzeby. Metodyki integrowanej produkcji roślin przewidują ograniczenia w stosowaniu niektórych środków ochrony roślin.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *