Ochrona fungicydowa i skracanie rzepaku. Raport z pola
W terminie siewu rzepaku pogoda nie sprzyjała rolnikom. W różnych częściach kraju panowały skrajnie odmienne warunki atmosferyczne. Na niektórych terenach przeciągające się opady deszczu znacznie opóźniły siewy. Jednak pogodna jesień i łagodna zima sprawiły, że większość plantacji wygląda dobrze. Teraz pora na działania pod hasłem – ochrona fungicydowa i skracanie rzepaku.
Korzystne warunki pogodowe sprzyjały nie tylko rozwojowi roślin, ale i również patogenów. Podczas lustracji plantacji rzepaku ozimego w Strzeganowicach na Dolnym Śląsku bez problemu można było znaleźć objawy takich chorób jak sucha zgnilizna kapustnych czy szara pleśń. W związku z tym jest to odpowiedni moment, aby zastosować preparat Caryx 240 SL.
Zobacz film Ochrona fungicydowa i regulacja pokroju rzepaku. Raport z pola.
Spis treści
Stan rzepaku po zimie
Na zdecydowanej większości plantacji rośliny otrzymały już pierwszą dawkę azotu. Ich kondycja jest dobra, ale pierwsze objawy chorób widoczne na żywych liściach nie pozwalają na zwlekanie z przeprowadzeniem zabiegu fungicydowego. Spora ilość liści odrzuconych przez rośliny może także być źródłem infekcji grzybowych. Poza ochroną fungicydową jest to także optymalny moment na przeprowadzenie regulacji pokroju roślin. Oba te cele z powodzeniem zrealizujemy, stosując środek firmy BASF – Caryx 240 SL.
Ochrona fungicydowa i skracanie rzepaku w jednym zabiegu
Caryx 240 SL zawiera substancję o silnym działaniu skracającym. Jest to chlorek mepikwatu. Dzięki niemu uzyskamy efekt wyrównanego łanu. Substancja ta pozwala na rozwój pędów bocznych rośliny, jednocześnie skracając pęd główny. Zapewnia to równomierne dojrzewanie i zwiększenie plonu nasion. Druga z substancji, jaką znajdziemy w preparacie Caryx 240 SL to metkonazol. Jest to skuteczna i wszechstronna substancja czynna, która pozwoli nam pozbyć się chorób i zabezpieczy rośliny przed infekcjami. Metkonazol działa systemicznie i możemy go używać do zabiegów zapobiegawczych, interwencyjnych i wyniszczających. Połączenie cech obu tych substancji sprawia, że Caryx 240 SL idealnie sprawdzi teraz na polu.
Jak stosować Caryx 240 SL na T1?
Dawkowanie preparatu Caryx 240 SL jest elastyczne w zależności od stopnia presji chorób, a także wrażliwości na patogeny danej odmiany. Do wiosennego stosowania rekomendowana dawka to 1 l/ha.
Przeczytaj również: Ochrona fungicydowa rzepaku ozimego.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!