Ochrona fungicydowa rzepaku jesienią to fundament dla plonu!
Rzepak bezsprzecznie wymaga zwalczania chorób w okresie jesiennym. Grzyby, które zaatakują go w tym czasie, mogą przyczynić się do jego gorszego przezimowania oraz spadku przyszłego plonu. W związku z tym ochrona fungicydowa rzepaku jesienią jest tak istotna. Sprawdź, jak skutecznie go zabezpieczyć!
Jesienią najczęstszy problem stanowią dwie choroby – sucha zgnilizna kapustnych oraz czerń krzyżowych. To, która pojawi się na plantacji, będzie zależało od warunków pogodowych, jakie wystąpią w tym okresie. Zeszły sezon wegetacyjny za sprawą bardzo mokrej jesieni należał do suchej zgnilizny kapustnych. Należy pamiętać, że presja chorób w każdym roku jest inna. Dlatego po wschodach roślin należy stale monitorować plantację pod kątem chorób i szkodników, a także zaopatrzyć się w fungicyd, który będzie działał zapobiegawczo oraz interwencyjnie!
Spis treści
Sucha zgnilizna kapustnych
Obecność nieprzyoranych resztek pożniwnych na plantacji lub w jej pobliżu sprzyja pojawieniu się patogenu. Głównymi czynnikami, które sprzyjają porażeniu młodych roślin rzepaku suchą zgnilizną kapustnych (Phoma lingam) są obfite opady deszczu połączone z uszkodzeniami spowodowanymi przez szkodniki. Jesienią choroba ta atakuje liścienie i liście właściwe rzepaku. Wiosną poraża również pęd główny oraz rozgałęzienia boczne, a w późniejszym czasie łuszczyny. Objawami jej występowania na liściach są jasnobrązowe plamy, czasami białe o owalnym kształcie. W obrębie plamy można zauważyć drobne brunatnoczarne punkciki – piknidia czyli owocniki grzyba. Gdy owocniki będą dojrzałe, w deszczowy dzień zarodniki workowe zostają uwolnione na zewnątrz. Tą drogą następuje rozprzestrzenianie się grzyba na kolejne rośliny. Progiem ekonomicznej szkodliwości jesienią jest 15-20 % porażonych roślin.
Czerń krzyżowych
Ochrona fungicydowa rzepaku jesienią przed suchą zgnilizną kapustnych oraz czernią krzyżowych jest zabiegiem, którego nie należy pomijać
Źródłem pierwotnego zakażenia są resztki pożniwne, nasiona oraz samosiewy rzepaku, na których znajdują się grzybnia i zarodniki konidialne. Sprawcą czerni krzyżowych są grzyby z rodzaju Alternaria. Choroba ta pojawia się na plantacji w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz przy temperaturze 20-270C. Charakterystycznymi objawami czerni krzyżowych są brunatnoczarne owalne plamy z widocznymi pierścieniami, które dodatkowo mogą być otoczone chlorotyczną obwódką. Na powierzchni plam pojawia się też grzybnia o brunatnej barwie z trzonkami konidialnymi, które wytwarzają zarodniki. Progiem ekonomicznej szkodliwości jest 20-30 % roślin z pierwszymi objawami choroby.
Ochrona fungicydowa rzepaku jesienią triazolami
Zwalczając sprawców, powodujących suchą zgniliznę kapustnych, zwalczamy jednocześnie trzy inne choroby: czerń krzyżowych (Alternaria spp.), szarą pleśń (Botrytis cinerea) oraz cylindrosporiozę (Prenopeziza brassicae). W ochronie przeciwko suchej zgniliźnie wykorzystuje się preparaty oparte na triazolach. Związki te wpływają na biosyntezę ergosterolu, który jest składnikiem błon komórkowych grzybów. Zakłócona synteza wspomnianego ergosterolu powoduje ich zamieranie. Należy pamiętać, że w przypadku rzepaku ozimego triazole wykazują również działanie regulujące wzrost. Preparaty oparte na triazolach należy stosować w temperaturze 10-120C. Skutecznym preparatem opartym na triazolach jest Toprex® 375 SC od firmy Syngenta.
Toprex® 375 SC – fungicyd i regulator w jednym
Toprex® 375 SC to środek grzybobójczy i regulator wzrostu w jednym, który odznacza się działaniem zapobiegawczym i interwencyjnym, oraz ogranicza nadmierne wyrastanie roślin, w pęd w okresie jesiennym.
Skutecznie zapobiega oraz zwalcza najgroźniejsze choroby rzepaku ozimego, które mogą wystąpić w tym czasie. Zalecana dawka do jesiennego zabiegu to 0,3 l/ha. Toprex® 375 SC zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne z grupy triazoli – difenokonazol oraz paklobutrazol. Difenokonazol skutecznie hamuje rozwój grzybni, natomiast paklobutrazol odpowiada za regulację pokroju roślin rzepaku ozimego. Toprex® 375 SC należy stosować w fazie 4-6 liści właściwych rzepaku ozimego.
Najgroźniejsza jesienna choroba rzepaku to:
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!