Ochrona herbicydowa kukurydzy. Doglebowo czy sekwencyjnie?
Popularność kukurydzy wśród Polskich rolników stale rośnie. Rosną także ich oczekiwania względem wysokości plonu. Aby im sprostać, powinniśmy zadbać o warunki do rozwoju kukurydzy jeszcze przed jej wschodami. Tylko takie podejście pozwala na wykorzystanie potencjału plonotwórczego tej rośliny. Na początkowym etapie kluczowa jest ochrona herbicydowa kukurydzy.
Kukurydza jest szczególnie narażona na wystąpienie zachwaszczenia plantacji. Wynika to między innymi z dużych odstępów pomiędzy roślinami. Sprawiają one, że międzyrzędzia długo nie są osłonięte, więc niepożądane rośliny mają nieograniczony dostęp do światła i mogą się swobodnie rozwijać. Taka sytuacja stwarza warunki silnej konkurencji o wodę i składniki odżywcze, które kukurydza znosi bardzo źle.
Spis treści
Doglebowa ochrona herbicydowa kukurydzy
Przedwschodowa ochrona herbicydowa kukurydzy to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Ten typ zabiegu pozwala na większą niezależność od warunków pogodowych. Preparaty o działaniu doglebowym wykazują bardzo wysoką skuteczność i długotrwałe działanie chwastobójcze. Ich sposób działania sprawia, że chwasty zamierają w najwcześniejszym stadium rozwoju, więc nawet na krótko nie stwarzają konkurencji dla wschodzącej kukurydzy. Zastosowanie zestawu Metodus 650 WG + Metos 960 EC pozwala skutecznie zwalczyć takie chwasty jak: komosa biała, psianka czarna, przetaczniki, samosiewy rzepaku, rdest plamisty, rdest powojowy, szarłat szorstki czy chwastnica jednostronna.
Moc trzech substancji czynnych – zabieg sekwencyjny
W pewnych okolicznościach korzystniejsze może okazać się rozdzielenie ochrony herbicydowej kukurydzy na dwa przejazdy. Dotyczy to szczególnie plantacji, na których kukurydza uprawiana jest w monokulturze. Jeżeli na polu mamy do czynienia z uciążliwymi chwastami, które wschodzą w różnych terminach, powinniśmy przeprowadzić dwa opryski. Pierwszy zabieg wykonujemy przedwschodowo preparatem Metodus 650 WG. Połączona siła terbutyloazyny, mezotrionu i izoksaflutolu przy optymalnej wilgotności gleby zapewni kukurydzy wschody bez udziału konkurencji. W fazie 4-5 liści mogą (choć nie muszą) pojawić się chwasty ciepłolubne lub zachwaszczenie wtórne. Wtedy powinniśmy wykonać drugi oprysk przy użyciu środka Nixon 50 SG. Sekwencyjna ochrona herbicydowa kukurydzy, choć nieco bardziej pracochłonna, jest wyjątkowo efektywna na stanowiskach o największej presji uciążliwych chwastów.
Więcej szczegółów na temat proponowanych metod ochrony herbicydowej kukurydzy znajdziesz na poniższej infografice.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!