Ochrona herbicydowa kukurydzy. Raport z pola
W tym odcinku Raportu z Pola znajdujemy się na plantacji kukurydzy nieopodal Kątów Wrocławskich. Omawiamy temat, jakim jest ochrona herbicydowa kukurydzy. Dodatkowo dowiemy się, jakie gatunki chwastów zagrażają naszej uprawie.
Ochrona herbicydowa kukurydzy w Raporcie z pola:
Spis treści
Wpływ warunków pogodowych a ochrona herbicydowa kukurydzy
Kukurydza należy do rośliny ciepłolubnej, gdzie gleba w trakcie siewu powinna mieć temperaturę 8–10°C, na głębokość siewu. Zbyt niska temperatura, jaka panowała w ostatnim okresie, sprawiła, że ziemia nie zdążyła się wystarczająco nagrzać. Skutkiem czego na plantacji kukurydzy możemy zaobserwować nierównomierne wschody i rośliny o niejednakowej wielkości. Chwasty natomiast są odporne na takie warunki, przez co stają się dużą konkurencją dla kukurydzy, zarówno w pobieraniu składników pokarmowych, jak i światła.
Gatunki chwastów zagrażające uprawie kukurydzy
W okresie niesprzyjającej pogody chwastami najczęściej zagrażającymi uprawie kukurydzy są:
- chwastnica jednostronna,
- komosa biała,
- psianka czarna,
- rumianek pospolity,
- szarłat szorstki,
- żółtlica drobnokwiatowa,
- gwiazdnica pospolita,
- maruna bezwonna,
- rdest kolankowy,
- rdest plamisty,
- rumian polny.
Chwasty te nie tylko będą zmniejszały plon kukurydzy przeznaczonej na ziarno, ale mogą również obniżyć jakość pasz, w przypadku kukurydzy uprawianej na kiszonkę.
Co zastosować na ochronę herbicydową kukurydzy?
W walce z chwastami w kukurydzy z pomocą przychodzi nam firma Chemirol, oferując dwa preparaty Mezonir 340 WG oraz Tiff 040 OD. Pierwszy z nich posiada w składzie 3 substancje czynne: mezotrion, nikosulfuron, rimsulfuron. Natomiast drugi środek ochrony roślin zawiera w sobie tifensulfuron metylowy i występuję w formulacji OD, dzięki czemu nie musimy stosować dodatkowo adiuwantów. Takie połączenie umożliwia zwalczanie chwastów dwuliściennych oraz jednoliściennych. Ponadto preparaty te można stosować od 1. do 7. liścia.
Na plantacjach kukurydzy, gdzie wschody są nierówne, zalecana dawka środka w przypadku Mezonir 340 WG to 0,5 kg/ha, natomiast w przypadku Tiff 040 OD to 0,2 l/ha.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!