Ochrona herbicydowa zbóż jednym przejazdem

Kompleksowe zwalczanie chwastów jest pierwszym wiosennym zabiegiem ochrony roślin pomagającym budować plon w zbożach ozimych. Jego skuteczność wpływa na dalszy rozwój zbóż. Dobrym rozwiązaniem jest aplikacja herbicydowa oparta o więcej niż jedną substancję aktywną, która może jednocześnie zagwarantować skuteczność zabiegu już przy jednym przejeździe.

Faza rozwojowa, temperatura i stan zachwaszczenia wyznaczają zabieg

Wczesna wiosna stwarza bardzo dobre warunki dla szybkiego rozwoju chwastów. Rosną one wówczas niezwykle intensywnie i w krótkich odstępach czasu osiągają kolejne fazy rozwojowe. Szybki wzrost chwastów, obok fazy rozwojowej zbóż, powinien być wyznacznikiem decyzji o wykonaniu aplikacji herbicydowej. Pamiętać należy, że im wyższe stadium rozwojowe chwastów, tym trudniejsze może być ich skuteczne zwalczanie.

wiosenna ochrona herbicydowa zbóż

Zabiegi wykonywane wczesną wiosną mają to do siebie, że często borykamy się z problemem niepewnej aury. Będzie padać czy może jeszcze trochę wytrzyma? Czy nie jest za zimno na oprysk?

fot. Fotolia

Równie istotna dla skuteczności ochrony herbicydowej jest temperatura powietrza – zawsze przed zastosowaniem preparatu należy sprawdzić minimalny próg temperaturowy dla jego zastosowania. Przyjmuje się, że substancja aktywna ma dwa progi – minimalny, który pozwala na zapoczątkowanie procesów chwastobójczych w zwalczanej roślinie, oraz maksymalny, po przekroczeniu którego zastosowana substancja staje się nieskuteczna.

Obok fazy rozwojowej rośliny uprawnej i temperatury, kolejnym – w zasadzie najbardziej istotnym – elementem podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu, jest stan zachwaszczenia plantacji. Pod tym kątem powinna być dobierana technologia ochrony herbicydowej zbóż.

Jeśli zwalczamy kompleksowo chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne, warto zastosować technologię złożoną najlepiej z kilku substancji aktywnych. Takie podejście pozwala m.in. zminimalizować ryzyko tzw. „przepuszczenia” chwastów.

Najlepszym rozwiązaniem – optymalnym kosztowo, ale także z agrotechnicznego punktu widzenia – jest jeden zabieg herbicydowy.

Ochrona herbicydowa zbóż: jeden przejazd w optymalnym momencie

Aplikacja herbicydowa powinna zostać wykonana w momencie, kiedy spełniane są następujące warunki:

  • zboża (chwasty również) są w odpowiedniej dla zastosowanej substancji aktywnej fazie rozwojowej (warto wybierać preparaty, które można zastosować później niż w standardowej fazie aplikacji, czyli w fazie krzewienia),
  • spełniony jest próg temperatury minimalnej,
  • wjazd ciągnika z opryskiwaczem na plantację jest możliwy i nie powoduje niszczenia rośliny uprawnej oraz wierzchniej warstwy gleby.

Ponadto rośliny powinny uprawne powinny być nieuszkodzone i w dobrej kondycji.

Najlepszym rozwiązaniem – optymalnym kosztowo, ale także z agrotechnicznego punktu widzenia – jest jeden zabieg herbicydowy. Zmniejszamy zużycie paliwa, oszczędzamy czas, jednocześnie nie powodując niepotrzebnego ugniatania gleby przy ewentualnej kolejnej aplikacji chwastobójczej. Wówczas wymagane jest rozpoczęcie ochrony poprzez zastosowanie substancji aktywnych, które zwalczają chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne.

Na takich składnikach oparty jest Lancet Plus 125 WG. Produkt ten zawiera aż 3 substancje aktywne i zwalcza chwasty zarówno jedno-, jak i dwuliścienne. W 1 kg środka znajduje się 25 g florasulamu, 50 g piroksysulamu oraz 50 g aminopyralidu. Florasulam i piroksysulam należą do grupy triazolopirymidyn, natomiast aminopyralid należy do grupy pirydynowych kwasów karboksylowych. Dzięki takiemu połączeniu substancji aktywnych do walki z roślinami niepożądanymi wykorzystujemy dwa odmienne mechanizmy działania, dzięki czemu ochrona herbicydowa zbóż jest skuteczniejsza.

 

lancet 125 wg - herbicyd do ochrony zbóż

Jak działa herbicyd Lancet Plus 125 WG?

 

Ponadto substancje zawarte w preparacie Lancet Plus 125 WG działają w roślinach w sposób systemiczny i wzajemnie się uzupełniają. Oprócz deformacji roślin i żółknięcia, widocznym objawem działania środka jest też zahamowanie wzrostu chwastów. Całkowite zwalczenie chwastów w zbożach może nastąpić po 3 tygodniach (przy temperaturach oscylujących w granicach 5°C), a w przypadku miotły po nawet ponad 6 tygodniach.

wiosenne opryski na chwasty w zbożach

Rolnicy stale szukają sposobów na zmniejszenie nakładów finansowych w uprawach. Dobrym rozwiązaniem jest zmniejszenie liczby przejazdów przez pole podczas zabiegów ochrony zbóż.

Temperatura i opady nie muszą być problemem

Aspektem będącym jednym z czynników odpowiedzialnych za sukces w odchwaszczaniu plantacji jest temperatura. Zabiegi wykonywane wczesną wiosną mają to do siebie, że często borykamy się z problemem niepewnej aury. Będzie padać czy może jeszcze trochę wytrzyma? Czy nie jest za zimno na oprysk? Preparat od Dow AgroSciences w znacznym stopniu rozwiewa te wątpliwości.

Skuteczne działanie potwierdzone jest już przy 5°C, dzięki czemu Lancet Plus 125 WG, pod względem minimalnej temperatury koniecznej do wykonania zabiegu ochrony, mieści się w czołówce produktów do kompleksowego wiosennego odchwaszczania zbóż. Minimalna temperatura oscylująca w granicach 5°C powinna się utrzymywać przez ok. 6 dni po zabiegu. Ponadto na skuteczność wykonanego oprysku nie wpływają negatywnie opady deszczu, które przejdą nad opryskiwanym areałem po godzinie od aplikacji. Pozwala to na uniknięcie pytań i zmartwień dotyczących skuteczności zabiegu w przypadku niespodziewanych opadów.

 

lancet 125 wg - herbicyd do zbóż ozimych

Najważniejsze cechy herbicydu Lancet Plus 125 WG.

 

Niewielka i prosta dawka

Produkt zarejestrowany jest do ochrony herbicydowej w pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym oraz życie. Rekomendowana dawka to 0,2 kg/ha. Preparat może być stosowany do fazy pierwszego kolanka zbóż ozimych. Lancet Plus 125 WG powinien być stosowany wraz z adjuwantem Dassoil, który znajduje się w zestawie dedykowanym na konkretny areał (1 ha, 2,5 ha, 5 ha).

Co bardzo istotne – zwłaszcza na tzw. „poprzeczniakach” i „klinach” – przypadkowe nałożenie się preparatu, czyli podwójny przejazd, nie powoduje negatywnego działania na roślinę uprawną w przypadku zastosowania w odpowiedniej fazie rozwojowej i optymalnych warunkach pogodowych.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon
Z forum
Powiązany temat: Herbicyd na pszenice
micgal39533
rok temu pryskałem huzarem i miotły nie było, rexade pryskałem też nie był, axial z mustangiem też mieszałem jakoś po 0.8l ale nie pamiętam już i też było czysto ale ważne jest ż... zobacz więcej »
KULAWA_KOZA
U mnie najlepiej sprawdza się Lentipur wczesna wiosną a potem Mustang Forte i pole czyściutkie.Dobry rezultat daje też Axial komplet Pak + Mustang Forte . Dnia 4.11.2021 o ... zobacz więcej »
warchest
lancet to słąby jest na niskie temperatury lepszy axial kompelt pak , mi lancet przez zimno przepusci miotle kiedys i zrezygnowalem z niego  zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *