Od kiedy nawozić azotem w 2024 roku?

Od kiedy nawozić azotem zgodnie z obowiązującym prawem? W przeszłości wiosenny termin nawożenia ustalono na sztywno na 1 marca. A jak wygląda sytuacja obecnie?

Teraz termin, od kiedy nawozić azotem, jest bardziej elastyczny. Dzięki temu rolnicy mogą lepiej dostosować kalendarz prac do faz wzrostu roślin i uniknąć niedoborów tego składnika w glebie. W przeszłości zdarzało się, że w czasie ciepłego lutego rośliny wchodziły w intensywny wzrost i pod koniec miesiąca wykazywały już niedoboru azotu. A przepisy zabraniały nawożenia tym składnikiem. A jak wiadomo termin aplikacji nawozów azotowych w istotnym stopniu wpływa na efektywność wykorzystania składników nawozowych przez rośliny. Ponadto pozwala też ograniczyć ucieczkę nadmiaru składników odżywczych do otoczenia, w tym do wód powierzchniowych i gruntowych.

Czy można siać azot w lutym?

Wielu rolników zadaje sobie pytanie: od kiedy nawozić azotem wiosną? Na szczęście od roku 2023 r. program azotanowy pozwala na elastyczne stosowanie nawozów azotowych. Obecnie można je aplikować już w okresie od pierwszego do ostatniego dnia lutego. Jednakże muszą wówczas panować odpowiednie warunki pogodowe. Jeśli przez pięć następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C, to istnieje możliwość nawożenia wybranych grup roślin. Mianowicie dotyczy to:

  • roślin zasianych jesienią,
  • upraw trwałych,
  • upraw wieloletnich,
  • trwałych użytków zielonych.

W przypadku gdy średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C przez następujące po sobie 5 dni, to można nawozić pozostałe uprawy.

Od kiedy pogoda pozwoli nawozić azotem?

Rolnik czy plantator nie musi samodzielnie sprawdzać ww. warunków pogodowych. Informacje te dla lutego 2024 r. będzie można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Jej publikacją zajmie się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB). Na tej platformie znajdą się wykazy powiatów, w których nastąpiło przekroczenie progów średniej dobowej temperatury powietrza, czyli 3°C i 5°C. Ponadto dane te będą codziennie aktualizowane w okresie od pierwszego go do ostatniego dnia lutego.

A co w przypadku, gdy gospodarstwo znajduje się na terenie dwóch lub więcej powiatów? Wówczas termin rozpoczęcia nawożenia określa się dla powiatu, na którym znajduje się część z większym udziałem procentowym powierzchni gospodarstwa w stosunku do całkowitej powierzchni tego gospodarstwa.

Kiedy nie będzie można nawozić gleby w lutym?

Wiemy już, od kiedy można nawozić azotem. Ale w pewnych sytuacjach trzeba się wstrzymać z tym zabiegiem. Należy bowiem pamiętać, że niezależnie od warunków pogodowych, zabrania się stosowania nawozów na glebach zalanych lub nasyconych wodą. Ponadto nie wolno ich stosować na glebach pokrytych śniegiem lub zamarzniętych. Jednakże, jeśli gleba taka rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia, to nie uznaje się jej za glebę zamarzniętą.

Więcej na temat agrotechniki upraw polowych znajdziesz w dziale Uprawy.

Źródło: MIR

Czytaj też: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. Kiedy wypłata?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 13

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *