Odchów jałowic – co ma wpływ na skuteczny rozród?
Odchów jałowic na zdrowe i piękne pretendentek do 100-tysięcznic wymaga od hodowcy wielu starań. O zwierzę trzeba odpowiednio dbać od urodzenia. Na co zwrócić szczególną uwagę podczesz tego najważniejszego okresu w życiu młodych zwierząt?
Jałówki to potencjał na jaki pracuje hodowca. Odchów zdrowych, pięknych, dobrze zbudowanych jałówek remontowych to cel dla wielu producentów mleka. Jeszcze kilka lat wstecz można było się spotkać z tendencyjnym postrzeganiem okresu odchowu jałowic jako coś mniej wartościowego. Przecież to krowa daje mleko i z tego są pieniądze. Na szczęście ta tendencja mija a hodowcy coraz większy nacisk kładą na prawidłowy odchów jałowic. Rozwój zarówno fizyczny jak i fizjologiczny to gwarancja wydajności i opłacalności hodowli.
Spis treści
Etapy odchowu jałowic
Zasadniczo odchów jałówek można podzielić na 3 etapy. Celem jest uzyskanie wczesnego terminu zacielenia w pełni na to gotowej jałowicy.
- 1 etap – od urodzenia do 3 m-ca życia. To czas kiedy na wstępie liczy się prawidłowe odpojenie cielęcia siarą. Siara jest „ eliksirem życia” i przede wszystkim zabezpieczeniem odpornościowym. Błędy popełnione w pierwszych godzinach…. BA! Minutach życia cielęcia mogą przekreślić całą przyszłość. Jest to również czas wzrostu i rozwoju brodawek żwaczowych, rozwoju przedżołądków. Odchów jałowic na tym etapie to kluczowy moment dla ich przyszłego, prawidłowego wzrostu, rozwoju, przyswajania składników pokarmowych, odpowiedzi na napór środowiska.
- 2 etap – od 4 miesiąca do zacielenia. Etap pozornie może wydawać się długi jednak nic bardziej mylnego. W okresie między 6 a 9 miesiącem odchowu zachodzą niebagatelne dla hodowców bydła zmiany. W tym czasie następuje rozwój gruczołu mlekowego. W tym okresie odchowu jałowic ogromne znaczenie ma zbilansowane żywienie białkowo-energetyczne. W tym etapie również pojawia się pierwsza ruja. Manifestowanie jej objawów daje dowody na aktywowaną już pracę jajników i układu rozrodczego.
- 3 etap – zacielenie do wycielenia. Bardzo ważnym czasem w odchowie jałowic jest termin I zacielenia. Wiele jest dowodów, że wcześniejszy termin zacielenia ( 13-14 miesiąc życia) niesie za sobą naprawdę dobre rezultaty hodowlane w postaci wydajności i znacznie mniejszych problemów metabolicznych. W tym czasie jałówki powinny przekroczyć masę 360 kg. Jest to etap będący rezultatem dwóch poprzednich etapów odchowu jałówek.
Czas po zacieleniu
A co po zacieleniu? Teoretycznie jest to okres, w którym żywienie najmniej wpływa na najważniejsze parametry hodowlane. Nie wypływa już bowiem na wymię. Nie oznacza to jednak, że odchów jałowic w tym okresie można zaniedbać. Pasze jakie podajemy jałowicom cielnym również muszą być najwyższej jakości. Co ważniejsze również muszą być prawidłowo zbilansowane by nie zatuczyć przyszłej mlecznicy. Ruch i przygotowanie jałówek do wycielenia to kolejna misja jaka stoi przed hodowcą.
Odchów jałowic – najważniejsze czynniki
Niezbędnym elementem prawidłowego wzrostu i rozwoju cieląt, a później dobrze rokujących jałowic hodowlanych, jest zapewnienie odpowiedniego poziomu białka. Powszechnie zalecany jest poziom 180g/kg suchej masy dawki pokarmowej. Białko to musi być bardzo dobrej jakości. W trakcie wzrostu i rozwoju jałowic poziom białka powinien się obniżać aż do 14% w momencie zacielenia.
Białko musi być odpowiednio zbilansowane energetycznie. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich pasz by bilans energetyczno-białkowy był prawidłowy i nie doprowadził do zbyt dużej rezerwy energetycznej. To mogłoby spowodować do otłuszczenie wymienia, organizmu, a w efekcie mniejszą wydajność w laktacji.
Ruch i świeże powietrze
Od pierwszych dni życia bydło, a w szczególności młode jałówki, powinny mieć zapewniony ruch i dostęp do świeżego powietrza. Budowanie się i umacnianie mięśni ma niebagatelny wpływ na późniejszą łatwość wycielenia. Młode jałówki zarówno jak w 1 czy 2 oraz 3 etapie odchowu, powinny być utrzymywane luzem ze stałym dostępem do wybiegów i okólników. Korzystanie ze wspólnego ruchu oraz dobrodziejstwa promieni słonecznych ma niewątpliwie pozytywny wpływ na zdrowie i rozwój jałówek.
Odchów jałówek – podsumowanie
Prawidłowy odchów jałówek hodowlanych daje podstawę do wykorzystania genetycznej predyspozycji zwierząt do wysokiej wydajności mlecznej w czasie użytkowania. Dbałość w tym okresie przyczynia się do poprawy zdrowotności i produkcyjności, co bezpośrednio wpływa na efekt ekonomiczny hodowli
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!