Odchwaszczanie zbóż jesienią – dlaczego warto

Jesienne zabiegi herbicydowe w zbożach cieszą się rosnącą popularnością. W głównej mierze spowodowane jest to bardzo łagodnym przebiegiem pogody. Tegoroczne temperatury są rekordowe, a prognozy skłaniają do założenia, że złota polska jesień nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dlatego odchwaszczanie zbóż jesienią jest nie tylko korzystne, ale i konieczne.

Ciepła jesień stwarza niezwykle dogodne warunki do rozwoju roślin. Zarówno uprawnych, jak i chwastów, więc konkurują one o składniki pokarmowe i wodę. Aby zapewnić zbożom ozimym właściwe warunki do wzrostu, i chronić tym samym wysokość przyszłorocznych plonów, powinniśmy wyeliminować z pól gatunki niepożądane.

Reklama

Dalszego odchwaszczanie zbóż jesienią jest korzystne?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, zwalczanie chwastów w zbożach jesienią pozwala wyeliminować konkurencję, dlatego umożliwia prawidłowy rozwój roślin uprawnych. Silne rośliny będą lepiej przygotowane do przezimowania, ale także nie będą łatwym celem dla patogenów chorobotwórczych. Koniec końców wszystko to przekłada się na lepszy efekt zbiorów.

Odchwaszczanie zbóż jesienią – dlaczego warto?

Odchwaszczanie zbóż jesienią jest łatwiejsze ze względu na dużą podatność chwatów we wczesnych fazach rozwojowych na działanie herbicydów.

fot. Daniel Biernat

Warto też zwrócić uwagę, że chwasty zwalczane jesienią, we wczesnych fazach rozwojowych są bardziej podatne na działanie herbicydów niż na późniejszych etapach rozwoju. Więc poza argumentem dotyczącym tworzenia optymalnych warunków do rozwoju roślin, pojawia się też drugi – odchwaszczanie zbóż jesienią jest bardziej efektywne. Nie warto zatem utrudniać sobie zadania.

Przełożenie zabiegu herbicydowego w zbożach na wiosnę warto potraktować jako plan B. Mogą wszak wystąpić obiektywne okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie zabiegu chwastobójczego, jak załamanie pogody wykluczające wjazd w pole, bardzo późny siew czy ostatecznie nawet względy organizacyjne.

Czym zwalczać chwasty w zbożach jesienią?

Najbardziej pożądaną cechą skutecznego herbicydu jest, powtarzane niczym mantra szerokie, spektrum zwalczanych chwastów. Jest to oczekiwanie całkowicie zasadne, ale nie zapominajmy także o tak istotnej kwestii jak komfort i prostota przygotowania zabiegu. Skuteczne zwalczanie wielu gatunków chwastów jedno i dwuliściennych wymaga zastosowania kilku substancji czynnych. Jednak nie musi ono oznaczać, tak nielubianego przez rolników, przygotowywania mieszaniny zbiornikowej składającej się z wielu preparatów.

Rozwiązaniem, które łączy wysoką skuteczność, szerokie spektrum zwalczanych chwastów i komfort przygotowania zabiegu, jest trójskładnikowy herbicyd Cezaro 574 SC. Jest to kompleksowy i gotowy do zastosowania preparat chwastobójczy. W jego składzie znajdziemy sprawdzone i skuteczne substancje czynne: flufenacet, diflufenikan i florasulam.

Jesienny zabieg herbicydowy w zbożach – zobacz film

Więcej o powodach, dla których warto postawić na odchwaszczanie zbóż jesienią oraz o proponowanym rozwiązaniu herbicydowym dowiecie się z Raportu z pola. Tam też znajdziecie listę zwalczanych chwastów i zalecenia stosowania preparatu Cezaro 574 SC.


Przeczytaj też: Kompleksowe zwalczanie chwastów w zbożach jesienią


 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 26

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Mikołaj pisze:

    Ja w tym roku będę stosował SilverPlus 2100, znajomy mówił, że u niego był świetny przyrost i działa też na choroby grzybowe.