Odmiany przewódkowe – dobre rozwiązanie przy późnych wysiewach
W całym kraju siew zbóż ozimych jest mocno opóźniony, w niektórych regionach rolnicy siać będą dopiero w listopadzie. W sytuacji, gdy na siew jest już zbyt późno, dobra alternatywą i szansą na przyszłe plony mogą być odmiany przewódkowe. Można je siać nie tylko w listopadzie, ale nawet na początku grudnia.
Odmiany przewódkowe to takie odmiany zbóż jarych, które można wysiewać zarówno wiosną, jak i późną jesienią, a nawet zimą. W ostatnich latach cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na trudne warunki pogodowe jesienią, opóźnione zbiory i problemy z dotrzymaniem terminów wysiewów klasycznych zbóż ozimych.
Spis treści
Jesienne siewy to wyższe plony
– Odmiany przewódkowe siane jesienią mogą plonować o wiele lepiej niż te wysiane wiosną. Wynika to z wydłużonego okresu wegetacji, a także bardzo wysokiej odporności na mróz i zimowe warunki atmosferyczne – wyjaśnia Daniel Dąbrowski, doradca rolniczy. – Uprawa przewódek jest też korzystna ze względu na bardzo dobre wykorzystanie wody wiosną oraz dosyć niską wrażliwość na suszę. Jeśli na siew ozimin jest już bardzo późno i istnieje ryzyko bardzo kiepskich plonów, ich uprawa może być bardzo dobrą alternatywą dla ozimin.
Przewódki siane w terminie późnojesiennym mogą plonować nawet o 20-30 procent wyżej niż zboża jare zasiane wiosną. Dobrze też radzą sobie z niedoborami wody, mogą bowiem korzystać z zapasów wody po zimie.
Przewódki siane w terminie późnojesiennym mogą plonować nawet o 20-30 procent wyżej niż zboża jare zasiane wiosną.
Odmiany przewódkowe potrzebują dobrze przygotowanego stanowiska
Choć są świetną alternatywą dla zbóż ozimych sianych mocno po terminie, nie oznacza to, że są zbożami łatwymi i bezproblemowymi w uprawie. Aby w dobrym stanie przezimowały i dały dobre plony, bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest prawidłowe przygotowanie stanowiska.
– Odmiany przewódkowe należy wysiewać w bardzo dobrze uprawioną rolę. Najważniejsze jest dobre wymieszanie oraz rozdrobnienie resztek pożniwnych. To szczególnie istotne, jeśli poprzednią uprawą na danym stanowisku była kukurydza – radzi ekspert. – Nie należy też siać przewódek w zbyt mokrą glebę, gdyż może to spowolnić wschody. Głębokość wysiewu jest dla przewódek taka sama jak dla zbóż jarych, czyli 3 cm przy rozstawie 12-15 cm.
Optymalnym terminem dla wysiewu przewódek jest druga połowa listopada. Więcej o terminie siewu przewódek w artykule: Czy i kiedy siać przewódki? Przeczytaj go koniecznie!