Odmiany rzepaku ozimego: na co zwrócić uwagę? [WYWIAD]

Decyzja o wyborze odmiany rzepaku ozimego powinna być dobrze przemyślana. Dr inż. Piotr Hulanicki radzi, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Wybierając jakąś konkretną odmianę rzepaku ozimego, spodziewamy się, że będzie to strzał w dziesiątkę. Które odmiany zasługują na złoty medal? Jakie parametry muszą być spełnione? – Dobra odmiana w ujęciu typowo rolniczym, w ujęciu gospodarstwa rolnego, to jest odmiana, która wysoko plonuje, nadaje się na mozaiki glebowe – tłumaczy Piotr Hulanicki. – Jest to odmiana, która ma dobry, stabilny plon i bardzo dobrą zimotrwałość.

OBEJRZYJ PORADNIK:

 Odmiany rzepaku ozimego dobre, czyli jakie?

odmiany rzepaku ozimego

dr inż. Piotr Hulanicki

fot. Daniel Biernat

– Dobrą odmianą można też nazwać na przykład taką, która wysiana w terminie wcześniejszym nie będzie rosła zbyt intensywnie – dodaje po chwili ekspert, mając na uwadze rozwój jesienny, który może być nieco wolniejszy, bardziej stonowany. – Możemy w jakimś stopniu poruszać się w różnych odmianach i […] dobierając je do swojego gospodarstwa, będziemy dobierali je również pod kątem intensywności rozwoju jesiennego. A co z odmianami zasiewanymi w górnej granicy terminu optymalnego? Takie będą się charakteryzowały na przykład bardzo intensywnym wzrostem jesiennym – kontynuuje ekspert. – Dlaczego? Ponieważ zależy nam na tym, żeby rzepak do okresu spoczynku zimowego osiągnął określone parametry, czyli grubość szyjki i ilość liści w rozecie. Będą to zatem te parametry, które będziemy dobierali.

Czy opłaca się stawiać na nowości?

A co z nowinkami? Lepiej trzymać się swoich przyzwyczajeń i sprawdzonych rozwiązań, czy może warto śledzić rynek i trzymać rękę na pulsie? Piotr Hulanicki stawia sprawę jasno, tłumacząc, dlaczego opłaca się otwierać na nowe odmiany rzepaku ozimego.

Warto korzystać z nowych odmian rzepaku ozimego, ponieważ odmiany te rozwiązują problemy, które pojawiają się w rolnictwie każdego roku.

Co jeszcze przemawia na korzyść nowych odmian? – Takie odmiany charakteryzują się na przykład rozwiązaniami genetycznymi, pozwalającymi na uzyskanie określonej zdrowotności, na uzyskanie odmiany odpornej na przykład na niekorzystne warunki wilgotnościowe – wyjaśnia ekspert. To wszystko powoduje, że każdego roku od hodowców dostajemy – jakoby w prezencie – odmiany o kolejnych cechach, które rozwiązują nasze problemy bieżące, które powstają w gospodarstwach. Dlatego warto,  jest korzystać z nowych odmian, gdyż wnoszą one postęp do rolnictwa.

Na ten sezon ekspert szczególnie poleca odmianę rzepaku ozimego RGT JakuzziNasiona dostępne są z zaprawą neonikotynoidową. Więcej informacji o odmianie uzyskać można pod numerem telefonu +48 505 227 032.

Może zainteresuje Cię również inny film z naszej serii? Zapraszamy do obejrzenia: Odmiany mieszańcowe rzepaku – jak powstają i dlaczego je wybierać?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Z forum
yacenty
Zamykam dyskusję i przenoszę ją tutaj. https://www.agrofoto.pl/forum/topic/278583-rzepak-ochrona-i-nawozenie-2019/   zobacz więcej »
leszczyk674
Dzień dobry co to za szkodnik i czym go mozna zwalczyć?   zobacz więcej »
miwigos
22 godziny temu, hardkor113 napisał: To kiedy mialem to robic? Pierwsze bylo na 4-5 lisci. Dobrze skrócić na początku 4 liścia  i jest OK zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *