Odpowiednie przygotowanie kombajnu do żniw. Co jest niezbędne?
Żniwa to gorący okres dla każdego rolnika. Aby efektywnie przeprowadzić żniwa i uzyskać maksymalne plony, ważne jest odpowiednie przygotowanie kombajnu do żniw. Jakie czynności należy wykonać przed rozpoczęciem żniw?
Maszyna powinna być przyszykowana do zimowania po zakończeniu ubiegłorocznego sezonu. Jeśli tak się nie stało, odpowiednie przygotowanie kombajnu do żniw należy rozpocząć od jego czyszczenia. Przede wszystkim trzeba maszynę gruntownie umyć, a także usunąć z niej pozostałości zbóż.
Spis treści
Przygotowanie kombajnu do żniw — silnik
Podczas przeglądu silnika kombajnu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego podstawowe układy.
- Po pierwsze — układ smarowania. W układzie olejowym należy sprawdzić poziom oleju. Jeśli zbliża się termin jego wymiany, warto go wymienić wraz z filtrem zawczasu. Unikniemy wówczas niepotrzebnych przestojów w czasie najbardziej intensywnych prac polowych.
- drugie — paliwowy. W układzie paliwowym wymieniamy filtry paliwowe oraz opróżniamy odstojnik wody.
- po trzecie — dolotowy. Wymienić należy także filtry powietrza.
Odpowiednie przygotowanie kombajnu do żniw — układ chłodzenia
Podczas intensywnej pracy w upalne dni układ chłodzenia jest ekstremalnie obciążony. Kontrolujemy więc stan układu chłodzenia. Mianowicie sprawdzamy jego szczelność, gdyż podczas długiego postoju przewody mogły zostać uszkodzone, np. przez gryzonie. Uzupełniamy także poziom płynu chłodzącego, który mógł odparować. Dolewamy oczywiście taki sam płyn, jaki jest już w układzie chłodzenia. Warto pamiętać, że płyny chłodzące mają okres ważności. Jeśli dobiega on końca, podobnie jak w przypadku oleju, warto wymienić go przed żniwami.
Przygotowanie kombajnu do żniw — zespół żniwny
Pierwszym elementem, który należy sprawdzić, są ostrza tnące. Stępione lub uszkodzone ostrza to nieefektywne cięcie. Sprawdzić należy także stan pasków napędowych i rolek. Uszkodzone paski i zużyte rolki oznaczają potencjalne problemy z napędem zespołu żniwnego. Podobnie należy skontrolować noże bębna żniwnego.
Ponadto trzeba przejrzeć system hydrauliczny zespołu żniwnego. Sprawdzamy poziom i jakość oleju hydraulicznego, a także szczelność układu. Wycieki i uszkodzenia przewodów hydraulicznych to ryzyko awarii podczas pracy.
Nie wolno zapominać o systemie zasysania powietrza w zespole żniwnym. Wszystkie filtry powietrza muszą być czyste. Tylko wtedy utrzymamy wysoką wydajność zespołu żniwnego. Sprawdzamy także elementy zabezpieczające zespołu żniwnego, takie jak osłony i ekrany. Muszą być one w dobrym stanie, gdyż są ważne dla bezpiecznej pracy.
Kontrola oświetlenia kombajnu
Nie wolno zapomnieć o instalacji elektrycznej i oświetleniu. Odpowiednie przygotowanie kombajnu do żniw to także sprawdzenie stanu akumulatora, ale również wszystkich połączeń elektrycznych. Gruntownie należy także skontrolować oświetlenie kombajnu. Praca przy żniwach często trwa również po zmierzchu. Sprawne oświetlenie jest wówczas ważne nie tylko dla wydajności, ale także bezpieczeństwa pracy na polu.
Czytaj również: Koszt uprawy pszenicy 2023. Będziesz zaskoczony, ile traci rolnik!
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!