Czy odszkodowanie za straty w uprawach załatwisz bezproblemowo?

Czy odszkodowanie za straty w uprawach załatwisz bezproblemowo?

Ubezpieczając pole liczymy na ewentualne odszkodowanie za straty w uprawach. Lecz, gdy już coś się stanie, dochodzenie należności może nie być takie łatwe.

Każdy z nas podejmując decyzję o ubezpieczeniu robi to z myślą o finansowym zabezpieczeniu. Teraz mamy sezon na jesienne dotacje do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Ale czy rzeczywiście łatwo jest otrzymać odszkodowanie za straty w uprawach?

Dochodzenie odszkodowania nie jest łatwe. Po zaistnieniu szkody, a przed decyzją o wypłaceniu pieniędzy firma ubezpieczeniowa oszacuje naszą szkodę. Od ich decyzji zależy jaką kwotę otrzymamy – i czy w ogóle nam się ona należy.

Odszkodowanie za straty w uprawach

Odszkodowanie za straty w uprawach

Zawsze czytajmy definicje ryzyk przewidzianych w ubezpieczeniu – możemy je znaleźć w OWU.

Firmy ubezpieczeniowe bardzo precyzyjnie określają warunki umów. Szczegóły znajdziemy w ich OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). Warto wczytać się w to, co tam zapisano – dokument zawsze zawiera m.in. wyłączeniazakres ubezpieczenia. Na jego podstawie ustala się też zakres odpowiedzialności obu zainteresowanych stron, a także to, jak rozumieć niektóre pojęcia. Jest to bardzo istotne, bo to, co nam się wydaje np. deszczem nawalnym, dla ubezpieczyciela może nim nie być. A to wpłynie na decyzję czy otrzymamy odszkodowanie za straty w uprawach.

Co myślą rolnicy?

Przeglądając wypowiedzi użytkowników na forum Agrofoto można zauważyć, że każdy ma inne doświadczenia z firmami ubezpieczeniowymi oraz różne opinie na ich temat. Oto kilka przykładów:

Monitoring polegałby przede wszystkim na kontroli tego, ile należności zostało wypłaconych i czy rolnicy mają problem z dochodzeniem swoich praw.

– Concordia wypłaca 15% sumy odszkodowania w przypadku konieczności zaorania na wiosnę, PZU podobnie tyle że 2 czy 3% masz wkładu własnego w to odszkodowanie – pisze użytkownik sznajdik.

Jeszcze więcej do powiedzenia na temat odszkodowań miał użytkownik matiuss:

– Co do ubezpieczeń, z tego co się orientuję ( bazuję bardziej na doświadczeniu w samochodówce) to Concordia, Generali, Proama najlepiej płaciły za szkody. Nie trzeba było się z nimi sądzić itd, zwykle od razu przyznawali zadowalające kwoty, co do PZU, z tego co wiem oni przyznają małe kwoty odszkodowań i trzeba się upominać i z nimi walczyć o wyższe kwoty. Część ludzi machnie ręką i da sobie spokój ( i na takich właśnie zarabiają) a część powalczy o swoje i dostanie, co się należy, (ale ile nerwów przy tym, wie tylko ten co to przeżył).

–  Tak, tylko PZU zapłaci Ci w tydzień a Concordia płaci 6 tygodni i jeszcze trzeba  ich upomnieć. Po za tym: PZU:wypłata 25% lub 17% sumy ubezpieczenia w tym wkłady własny, czyli wyjdzie to samo co w Concordii – pisze tespis17.

Monitorowanie towarzystw ubezpieczeniowych

burze z gradem

Czy większa kontrola nad firmami ubezpieczeniowymi zmieni sytuację rolników w kwestii odszkodowań?

Problem odszkodowań za straty w uprawach dostrzegają też niektórzy politycy. Podczas sierpniowych posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa rozmawiano na temat ustawy o ubezpieczeniach. Wtedy też apelowano o zmiany. Poseł Zbigniew Ajchler zwracał uwagę na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają sporą swobodę w kwestii interpretacji szkody. Dlatego też trudność nam sprawia spełnienie wyznaczonych wymogów i otrzymanie odszkodowania.

W związku z tym pojawił się pomysł monitorowania firm, które podpisały z Ministerstwem Rolnictwa porozumienie na realizację dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych. Monitoring polegałby przede wszystkim na kontroli tego, ile należności zostało wypłaconych i czy rolnicy mają problem z dochodzeniem swoich praw.

Dopóki nic nie zmieni się w temacie odszkodowań za szkody w uprawach, apelujemy o ostrożność. Czytajmy uważnie OWU i umowy ubezpieczeń. Dopytujmy o szczegóły, aby nie dać się oszukać. Pamiętajmy, że istnieją kruczki prawne, na które ubezpieczyciel może się powołać, aby nie wypłacić nam należnej sumy.

Zakaz handlu w niedzielę – już w nowym roku?

Od 1 marca 2018 r. zakupy będzie można zrobić tylko w dwie niedziele miesiąca. Od 2020 r. będzie obowiązywać zakaz handlu prawie we wszystkie niedziele!

1 grudnia 2017

Płatności bezpośrednie dla rolników – zaliczki zostały wypłacone

Od 1 grudnia 2017 r. rozpoczęły się wypłaty płatności końcowych, które potrwają do 30 czerwca 2018 r.

8 grudnia 2017

Czego oczekują rolnicy od 2018 roku?

Zbliżający się koniec roku zawsze wiąże się z marzeniami, przemyśleniami i postanowieniami. Dowiedz się, czego oczekują rolnicy od 2018 roku.

11 grudnia 2017

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij