Odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości rolne bez zapłaty VAT?
Czy rolnicy, którzy otrzymali odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości rolne nie będą płacić podatku VAT? O zniesienie obowiązku zapłaty zabiega KRIR, która wystosowała w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego. Czy zniesienie tego obowiązku jest rzeczywiście możliwe? Sprawdźmy!
Samorząd rolniczy w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego zaproponował podjęcie działań legislacyjnych w celu zniesienia obowiązku zapłaty za podatek VAT. Dotyczy to sytuacji, gdy rolnik otrzyma odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości rolne. Według KRIR dotychczasowi właściciele gruntów rolnych są nie tylko pozbawiani swojej własności, ale także tracą część należnego im odszkodowania. Czy wkrótce to się zmieni?
Spis treści
Odszkodowanie za nieruchomości rolne a podatek VAT
Zarząd KRIR biorąc pod uwagę zgłoszone postulaty zainterweniował w sprawie zniesienia obowiązku zapłaty VAT, w przypadku gdy rolnik uzyska odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości rolne.
Według samorządu rolniczego te zmiany są niezbędne, aby odszkodowanie rzeczywiście stanowiło rekompensatę za przyjęte prawo własności zgodnie z zasadą demokratycznego państwa prawnego.
Czy takie samego zdania jest Ministerstwo Finansów, które odpowiedziało na pismo KRIR?
Wywłaszczenie nieruchomości rolnej – bez podatku VAT od odszkodowania?
Ministerstwo Finansów poinformowało, że zgodnie z przepisami zwolnienie z VAT może być stosowane dla dostawy, której przedmiot jest gruntem niezabudowanym. Jednocześnie jego przeznaczenie jest inne, niż budowlane. To oznacza, że zwolnienie z podatku dotyczy dostaw gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp.
Niemniej jednak, resort finansów podkreślił że kwestia zapłaty podatku VAT za odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości rolne wymaga analizy całokształtu okoliczności faktycznych w konkretnej sprawie biorąc również pod uwagę orzecznictwo TSUE.
Ponadto, Ministerstwo Finansów przekazało następującą informację:
(…) w przypadku wątpliwości w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego zainteresowany podmiot może wystąpić o indywidualną interpretację wydawaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Czytaj również: Dofinansowanie do wapnowania gleb 2022 bez limitu powierzchni? Sprawdź!
Źródło: KRIR; Ministerstwo Finansów