Ogłoszenie suszy rolniczej. Wniosek o usprawnienie aplikacji
Ogłoszenie suszy rolniczej opiera się na danych zbieranych przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Jednakże zdaniem rolników dane te są niejednokrotnie opóźnione i w związku z tym apelują oni o usprawnienie systemu.
Ogłoszenie suszy rolniczej na podstawie wyników monitoringu warunków meteorologicznych w Polsce, obejmuje wybrane grupy i gatunki uprawne. Są to zboża, zarówno ozime jak i jare, kukurydza (na ziarno i na kiszonkę), rzepak i rzepik, ziemniaki oraz buraki cukrowe. Ponadto monitoringiem objęto chmiel, tytoń, rośliny strączkowe, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe oraz truskawki.
Spis treści
Apel rolników w sprawie aplikacji suszowej
Zarząd KRIR zwrócił się 7 czerwca 2023 r. z apelem do ministra rolnictwa o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu usprawnienia aplikacji suszowej. Jest ona głównym narzędziem do szacowania strat suszowych. Jednakże rolnicy mają wiele uwag odnośnie do prawidłowości jej działania. Poprawa jest konieczna do usprawnienia procesu określania strat i wyliczania ich wartości.
Susza na polu trwa i niszczy plony oraz glebę
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił uwagę, że w wielu rejonach kraju susza już daje się we znaki. Ponadto najnowsze prognozy meteorologiczne wskazują, że w najbliższym czasie nie ma co liczyć na znaczące opady deszczu. Niestety sytuacja ta będzie miała poważne konsekwencje dla rolnictwa.
Poniższa mapa przedstawia sytuację na obszarze Polski pod koniec maja br. Przy czym jest to pierwszy i na razie jedyny w tym roku graficzny wykres sytuacji w Polsce. Tymczasem od kilku tygodni notujemy deficyt opadów. Zaledwie lokalnie wystąpiły burze, które mają to do siebie, że przy nawalnym deszczu woda nie wsiąka do gleby. Szczególnie do takiej, która tygodniami przesychała i jej powierzchnia się zaskorupiła.
Usprawnić system ogłaszania suszy
Rolnicy chcą sfinalizowania prac, które pozwolą na opracowanie rzetelnego systemu ogłaszania suszy na danym terenie. Zdaniem rolników dotychczasowy system ogłaszania suszy rolniczej wciąż opiera się na opóźnionych danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Dlatego już od dłuższego czasu wnioskują o zwiększenie liczby stacji meteorologicznych. Ich zadaniem w określaniu suszy konieczna jest też zmiana w sposobie przeliczania opadów nawalnych, uwzględnienie temperatury powietrza w czasie opadów. Ważnym czynnikiem, który przyczynia się do szybkiej utraty wilgoci z gleby, są także coraz częstsze silne wiatry.
Z drugiej strony IUNG–PIB stawia na kontakt z rolnikami w celu usprawnienia metod oceny suszy i działania systemu. W tym celu na stronie susza.iung.pulawy.pl znajduje się ankieta dla rolników, którzy uważają, że ponieśli straty większe niż wskazują raporty IUNG-PIB. Dlatego za jej pomocą mogą podać informacje, na których podstawie administratorzy systemu będą mogli doskonalić swoje metody, w tym obserwacje satelitarne.
Czytaj również: Wybory do Izb Rolniczych 2023
Źródło: KRIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!