Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin

Od dłuższego czasu przepisy Unii Europejskiej dotyczące zrównoważonego stosowania pestycydów konsekwentnie eliminują kolejne chemiczne substancje czynne stosowane w rolnictwie. Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin są podstawowym narzędziem mającym podnosić bezpieczeństwo produkcji i jakość żywności.
Integrowana ochrona roślin przed organizmami szkodliwymi daje pierwszeństwo wszelkim niechemicznym metodom zwalczania zagrożeń. Ma to na celu doprowadzenie do stosowania pestycydów tylko w ostateczności. Trudno jednak wyobrazić sobie wysokowydajne współczesne rolnictwo bez środków ochrony roślin.
Spis treści
Jakie środki ochrony roślin zostaną wycofane?
Pierwsze skojarzenia dotyczące zrównoważonego stosowania pestycydów na ogół koncentrują się wokół wycofywania z obrotu i użycia kolejnych substancji czynnych zawartych w powszechnie stosowanych środkach ochrony roślin. Bez wątpienia ograniczenia w stosowaniu środków to jeden z najbardziej odczuwalnych dla rolników elementów tej strategii. Założenia Komisji Europejskiej mówią o 50% ograniczeniu stosowania pestycydów chemicznych do końca tej dekady.
Zakłada się także zwiększenie znaczenia wszelkich niechemicznych działań prewencyjnych mających na celu ograniczanie zagrożeń dla roślin uprawach. Pomóc w realizacji tych założeń ma także zwiększenie udziału prepartów biologicznych w wykonywanych zabiegach agrotechnicznych. Pozostaje jednak pytanie, czy możliwe będzie zachowania dotychczasowej efektywności ochrony plantacji i tym samym wydajności produkcji rolnej.
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin, a dopłaty do rolnictwa ekologicznego
W ramach Wspólnej Polityki Rolnej państwa członkowskie Unii Europejskiej będą mogły wykorzystać przyznane środki, na dostosowanie gospodarstw do nowych wymogów. Wysokość dopłat jest zróżnicowana w zależności od wariantów rolnictwa ekologicznego.
Ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin widoczne są również w ekoschematach przyjętych w ramach Planu Strategicznego WPR. Przewidują one wsparcie dla działań uwzględniających produkcję roślinną w systemie zintegrowanym i biologiczną ochronę roślin.
Zrównoważone stosowanie pestycydów – opinie rolników
Do 19.09.2022 r. Komisja Europejska zbiera opinie dotyczące przyjętego już aktu prawnego w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Wszyscy zainteresowani mogą wypowiedzieć się na ten temat, a opinie te będą przedmiotem opracowania. Ma ono stanowić wkład do debaty legislacyjnej.
Jest to doskonała okazja do przedstawienia własnego punktu widzenia i wskazania zarówno na wady i zalety przyjętych rozwiązań, jak i na kierunki kolejnych prac w tym zakresie. Zatem, aby tę szansę wykorzystać, warto poświecić kilka chwil i zarejestrować się w przeznaczonym do tego serwisie internetowym Komisji Europejskiej.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
