Ograniczenie stosowania pestycydów uderzy w rodzinne gospodarstwa?

Ograniczenie stosowania pestycydów zaproponowane przez Komisję Europejską może wywołać więcej złego, niż dobrego dla produkcji rolniczej w Polsce. Tak uważają nie tylko rolnicy, ale także ich przedstawiciele, którzy podają skutki tak dużej i szybkiej redukcji zużycia środków ochrony roślin w krajach UE, w tym także w Polsce.
Przypomnijmy, że propozycja Komisji Europejskiej zakłada ograniczenie stosowania pestycydów aż o 50% do roku 2030. Z tą propozycją nie zgadzają się jednak rolnicy, jak i izby rolnicze. Wątpliwości w przypadku redukcji stosowania środków ochrony roślin wyraziło także MRiRW. Czy rzeczywiście drastyczne obniżenie ilości stosowanych pestycydów zaproponowane przez Brukselę negatywnie wpłynie na krajową produkcję rolniczą? Sprawdźmy!
Spis treści
Ograniczenie stosowania pestycydów takie same dla wszystkich krajów UE?
Zaniepokojenie wobec proponowanych ograniczeń w zakresie stosowania środków ochrony roślin wyraziła Wielkopolska Izba Rolnicza, która największe zastrzeżenia kieruje wobec takiego samego poziomu redukcji w krajach członkowskich. Nie biorąc jednak pod uwagę poziomy wyjściowe stosowanych środków ochrony roślin w poszczególnych krajach.
Według wyliczeń WIR średni poziom stosowania pestycydów w Polsce wynosi około 2,5 kg na ha. Dla porównania – w Holandii poziom stosowania środków ochrony roślin jest znacznie wyższy, gdyż wynosi 9 kg/ha. Dlatego też zdaniem WIR ograniczenie stosowania pestycydów należy ustalić w oparciu o poziomy referencyjne obowiązujące w krajach UE oraz w odniesieniu do specyfiki produkcji rolniczej.
Mniejsze użycie ŚOR obniży ilość i jakość produkcji rolnej
W swoim stanowisku WIR przekonuje, że redukcja stosowania środków ochrony roślin przyczyni się do spadku ilości i jakości produkcji rolnej. Co więcej, rolnicy będą zmuszeni ponieść większe koszty związane z inwestycjami w maszyny i urządzenia znajdujące zastosowanie w rolnictwie precyzyjnym.
Te działania w szczególności mogą uderzyć w większe rodzinne gospodarstwa towarowe, których produkcja nastawiona jest na zaspokojenie potrzeb rynku żywnościowego, w tym także na eksport – dodaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Ograniczenie stosowania pestycydów nie jest dobrym rozwiązaniem w obecnym czasie, kiedy to bezpieczeństwo żywnościowe świata jest zagrożone. Co ma związek z rosyjskim atakiem na Ukrainę.
Ograniczenie stosowania pestycydów rozłożone w czasie
Według Wielkopolskiej Izby Rolniczej wprowadzenie wyższej podanych ograniczeń należy rozłożyć w czasie. Jednocześnie kierując w stronę rolników odpowiednie wsparcie oraz działania edukacyjne. Z radykalnymi ograniczeniami nie zgadza się również resort rolnictwa, który podjął starania budowy koalicji państw dla stopniowego wprowadzenia proponowanych zmian.
Czytaj również: Przetwórstwo mleka w Polsce zagrożone? Sprawdź!
Źródło: Wielkopolska Izba Rolnicza; Agrofakt.pl