Okresy polowań na zwierzynę łowną do zmiany? Sprawdź!
Resort klimatu zmieni okresy polowań, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno rolników, jak i myśliwych? Wszystko na to wskazując biorąc pod uwagę projekt rozporządzenia MKiŚ, który przekazano do opiniowania. Co dokładnie zmieni się w przypadku terminu polowań? I czy te zmiany będą korzystne dla obu stron? Sprawdźmy!
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne. Wprowadzone w tym dokumencie zmiany mają przede wszystkim na celu zwiększenie ochrony upraw przed zwierzętami łownymi. Dlatego też w rozporządzeniu zaproponowano nowe okresy polowań w przypadku zwierząt takich jak: jelenie szlachetne, czy daniele.
Spis treści
Okresy polowań na zwierzynę łowną przedłużone?
W projekcie rozporządzenia MKiŚ w sprawie okresów polowań zaproponowano po pierwsze przedłużenie okresów polowań w odniesieniu do zwierząt łownych w wybranych województwach.
Dotyczy to zwierząt takich jak:
- jelenie szlachetne w pierwszym (cielęta), a także w drugim roku życia (byki, łanie) w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz lubuskim,
- daniele w pierwszym (cielęta), jak również drugim roku życia (byki, łanie) na terenie woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Jak uzasadniono populacje jelenia szlachetnego, jak i daniela w podanych województwach zwiększają się lub utrzymują się na wysokim poziomie. Wynika to m.in. z poprawy warunków żerowania w następstwie zmian w strukturze zasiewów (większa popularność kukurydzy i rzepaku).
W związku z tym, zaproponowano, aby okresy polowań były zmienione w województwach, gdzie występuje największe zagęszczenie jeleni szlachetnych i danieli.
Więcej zwierzyny łownej i więcej szkód łowieckich
W uzasadnieniu do rozporządzenia MKiŚ zauważono, że rosnąca populacja zarówno jeleni i danieli przyczynia się do większej ilości szkód w uprawach rolnych.
Wysokie zagęszczenie jeleni szlachetnych i danieli powoduje większą ich presję na uprawy rolne i leśne, a to zmusza do poszukiwania sposobów ograniczenia szkód spowodowanych przez te zwierzęta.
Ze względu jednak na brak możliwości zwiększenia odstrzału prowadzi się ochronę polegającą na ogradzaniu zagrożonych powierzchni. Te zabiegi stosują także rolnicy. Niemniej jednak wówczas pojawiają się dodatkowe bariery migracyjne, co prowadzi do pojawienia się szkód na terenach jeszcze nieogrodzonych.
Dlatego też okresy polowań mogą zostać zmienione. Ta zmiana jest pozytywnie oceniana przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, która swoją opinię przedstawiła następująco:
W opinii wielkopolskiego samorządu rolniczego projektowane zmiany należy ocenić pozytywnie. Rosnące populacje jeleni oraz danieli na terenie województwa wielkopolskiego powodują ogromne straty w uprawach i płodach rolnych. Przekłada się to na wysokość odszkodowań płaconych przez myśliwych i kondycję finansową kół.
Czytaj również: Ceny świń 2022 bez zmian. Będzie dodatkowe wsparcie? Sprawdź!
Źródło: MKiŚ; WIR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!