Omacnica: mechaniczne zwalczanie szkodnika 

Omacnica: mechaniczne zwalczanie szkodnika 

Czy odławianie motyli omacnicy prosowianki jest skutecznym rozwiązaniem w walce z tym szkodnikiem?

Omacnica prosowianka: jej zwalczanie należy rozpocząć od starannego monitorowania uprawy. Skuteczną metodą umożliwiającą wyznaczenie rozpoczęcia nalotów omacnicy na kukurydzianą plantację jest odławianie motyli na pułapkę świetlną. Pozwala to wyznaczyć odpowiedni termin do rozpoczęcia biologicznej lub –gdy jest to konieczne – chemicznej walki ze szkodnikami.

Omacnica to ciepłolubny motyl. Gatunek ten pojawia się na kukurydzy od czerwca do zbiorów, owady zimujące pozostają na plantacji aż do kolejnego roku. Samice mają barwę jasnobrązową, samce brunatną. Nalot motyli na plantacje kukurydzy rozpoczyna się w II i III dekadzie czerwca i trwa ok. 4–6 tygodni. W połowie czerwca lub na początku lipca samice składają jaja na dolnej powierzchni górnych lub środkowych liści. Jaja szkodnika są okrągłe i białe, złożone w grupy po średnio od 20 do 30 szt.

omacnica-prosowianka_143831_465_1021618

Omacnica prosowianka: stan na listopad 2014. (fot. AgroFoto.pl, użytkownik: agrolnik517)

Niezbędne rozpoznanie szkodnika

Omacnica prosowianka lubi bezdeszczową, ciepłą i bezwietrzną aurę. Rozwojowi szkodnika sprzyja temperatura przekraczająca 13°C. Jedna samica składa ok. 800 jaj, z których po ok. 7–10 dniach wykluwają się młode. Gąsienice rozpoczynają żer we wnętrzu osi wiechy między kolbami, co powoduje ich zwisanie i odłamywanie się.

 Gąsienice omacnicy prosowianki można dostrzec na plantacji, gdy wgryzają się do łodyg i kolb. Tworzą tam komory i kanały, a rośliny zostają zniszczoneopowiada Michał Kowalczyk, rolnik z Pomorza.

Uszkodzenia pochwy i nasady liścia wyrządzone działalnością omacnicy powoduje pękanie blaszki liściowej i jej całkowite zamieranie.

Nalot motyli na plantacje kukurydzy rozpoczyna się w II i III dekadzie czerwca i trwa ok. 4–6 tygodni.

Komory i kanały, czyli żer gąsienic 

Żerowanie gąsienic prowadzi do ich bielenia i przedwczesnego zasychania roślin. Jesienią szkodniki przemieszczają się znów do dolnej części łodyg i zimują w kanałach wydrążonych w łodygach kukurydzy w jej dolnej części, najczęściej u podstawy źdźbła. Larwy mogą również przezimować w łodygach chwastów grubołodygowych (takich jak pokrzywy, komosy czy rdesty). Wiosną gąsienice przemieniają się w poczwarki. Omacnica prosowianka może dać w Polsce 2 pokolenia w ciągu roku.

Pułapką w omacnicę

Odłowy motyli na pułapkę świetlną to sprawdzona metoda ustalenia początku nalotów motyli omacnicy prosowianki. Dzięki temu można wyznaczyć najbardziej dokładny termin rozpoczęcia biologicznej lub chemicznej walki ze szkodnikiem, co pozwala na ograniczenie jego występowania na plantacji. Aby to zrobić, trzeba umieścić pułapkę świetlną na plantacji kukurydzy ponad wierzchołkami znajdujących się tam roślin. Najlepiej jest umieścić ją na polu od połowy czerwca (1 pułapka powinna znajdować się na 1 ha).

Odławianie szkodników

omacnica-prosowianka_85635_465_386683

Omacnicę można zwalczać za pomocą m.in. specjalnie przygotowanych pułapek.

Taką pułapkę uruchamia się od zmroku, gdy motyle rozpoczynają wylot i powinna działać aż do północy. Pułapka staje się źródłem światła, które wabi różne gatunki nocnych motyli w tym także omacnicę. Motyle zostają uwięzione w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku ze znajdującą się gazą nasączoną substancją je usypiającą (do tego może być wykorzystany np. spirytus).

Obserwacja i kontrola

Pułapkę należy obserwować 3 razy w tygodniu, choć można je też kontrolować codziennie aż do momentu odłowienia pierwszego osobnika omacnicy. Pojawienie się w niej pierwszych szkodników to najlepszy moment do rozpoczęcia biologicznego zwalczania tych owadów za pomocą kruszynka. Do chemicznej walki z omacnicą należy przystąpić natomiast pod koniec I lub na początku II dekady lipca, czyli w momencie masowego wylęgu gąsienic.

Metody mechaniczne

Aby ta metoda była skuteczna, muszą ją stosować także nasi sąsiedzi, aby z ich pól omacnica nie przedostała się na naszą plantację.

Eugeniusz Piątek, Polski Związek Plantatorów Kukurydzy

Oprócz metod chemicznych i biologicznych ważne jest również mechaniczne zwalczanie szkodnika. Najlepsze efekty daje terminowy zbiór i wykonanie głębokiej orki.

Głęboka orka jest niezbędna, jeśli chcemy zniszczyć jaja szkodnika i się go pozbyć – twierdzi Martyna Braksal z Żelechowa.

– Z metod mechanicznych najważniejsze jest rozdrabnianie resztek pożniwnych po zbiorze kukurydzy. Rolnicy do tego stosują różne narzędzia. W mniejszych gospodarstwach stosuje się glebogryzarkę, która nie jest w stanie jednak pociąć tej słomy na sieczkę, więc w tym przypadku przeżywalność gąsienic jest większa. Najlepsze efekty daje zastosowanie mulczera, który porządnie tnie słomę kukurydzianą na niewielkie fragmenty i jest w stanie zniszczyć nawet do 70% przygotowanych do zimowania gąsienic – podpowiada dr hab. inż. Paweł Bereś z Instytutu Ochrony Roślin w Rzeszowie.

Najlepiej z sąsiadami

– Jednak przy zwalczaniu mechanicznym omacnicy trzeba robić to na jak największym obszarze. Aby ta metoda była skuteczna, muszą ją stosować także nasi sąsiedzi, aby z ich pól omacnica nie przedostała się na naszą plantację. Metody mechaniczne mogą w znacznym stopniu ograniczyć pojawienie się szkodnika  dodaje Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Plantatorów Kukurydzy.

Z forum

Powiązany temat:

Ochrona kukurydzy
petrus87
8 godzin temu, GBartek napisał: Mam problem. Jaki oprysk wybrać? Maister, lumax czy adengo? Szukam czegos bezpiecznego, ale na polu wystepuje trochę perzu. Co pole...
zobacz więcej »
adamson330
Koledzy, czy jest sens dawać Dursban na polu po łące zlikwidowanej z 10 lat temu, gleba torfowa?Ile drutowce mogą życ w ziemi uprawianej orkowo?  
zobacz więcej »
Patryk1222
Ja miałem trochę perzu i adengo dało radę mu ale było go mało i przed siewem był zniszczony mechanicznie u mnie adengo ogólnie bardzo fajnie wyszło w porównaniu z nikoshem i zwal...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Co wpływa na wykorzystanie potencjału plonotwórczego kukurydzy?

Inwestycja w nawożenie rośliny o tak dużym potencjale plonowania może wydawać się bezcelowa. To wrażenie jest jednak mylne.

17 kwietnia 2018

Zwalczanie szkodników łodygowych: „Prosto z pola” odc. 2

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez wiele zagrażających mu szkodników. Dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć!

11 kwietnia 2018

Kiedy można stosować dawki dzielone środków ochrony roślin?

Zmieniono przepisy dotyczące ochrony roślin. Ponownie pojawia się więc kwestia dawek ŚOR. Kiedy można je dzielić?

21 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij