Opakowania po Środkach Ochrony Roślin tylko do sklepu!

Jesień to czas porządków w gospodarstwach, gdy kończymy prace polowe i przygotowujemy się do zimy. Wtedy też oddajemy opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów. Takie postępowanie daje gwarancję, że zostaną one zagospodarowane w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.

Jak utylizować opakowania po Środkach Ochrony Roślin?

Poniżej lista Agrofaktu z najważniejszymi punktami dotyczącymi zasad zwrotu opakowań po środkach ochrony roślin.

  1. Opakowanie po wykorzystanym środku płuczę trzy razy, a popłuczyny wylewam do zbiornika opryskiwacza.
  2. Czyste opakowania przechowuję w magazynie, do którego nie mają dostępu osoby postronne.
  3. Zawsze, jeśli na etykiecie środka widnieje chociaż jeden z poniższych piktogramów, opakowania oddaję do sklepu, w którym kupiłem środki ochrony roślin. To jest mój prawny obowiązek.

 

Opakowania po Środkach Ochrony Roślin

Uważnie czytajmy etykiety na opakowaniach ŚOR.

  1. Sklepy zbierające opakowania w Systemie Zbiórki Opakowań PSOR znajdę tu: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/.
  2. Proszę sprzedawcę o wypełnienie i zachowuję formularz zwrotu opakowań, na wypadek kontroli PIORiN lub ARiMR: http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/03/karta.png.

Zwracam uwagę, czy na formularzu sprzedawca wpisał właściwy kod odpadu: 15 01 10*. Kod ten potwierdza, że przekazany odpad jest opakowaniem po substancji niebezpiecznej i zostanie on profesjonalnie zagospodarowany.

  1. Jeśli w gospodarstwie pozostają mi przeterminowane produkty chemiczne zlecam ich utylizację profesjonalnej firmie posiadającej uprawnienia do transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych.
  2. Jestem świadomy, że samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, spalanie, wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi lub do lasu jest złamaniem prawa i może być niebezpieczne dla środowiska.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Z forum
AleksanderX
U mnie to dostawca SOR jak przywozi dostawę to odbiera puste opakowania taki postawiłem warunek sprzedawcy na co się zgodził zobacz więcej »
ansu
Ja pobieram worki takie czerwone i dostaję kwit tylko z ilością kilogramów zwróconych opakowań. Najważniejsze, że kartony i worki po nawozie również przyjmują. zobacz więcej »
PSOR
Co mam zrobić z opakowaniami papierowymi po środkach ochrony roślin w formie granulatu, oraz po abiuwolantach, czy mogę to po prostu spalić w piecu tak mi poradził sprzedawca, ora... zobacz więcej »

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *