Opakowania po Środkach Ochrony Roślin tylko do sklepu!
Jesień to czas porządków w gospodarstwach, gdy kończymy prace polowe i przygotowujemy się do zimy. Wtedy też oddajemy opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów. Takie postępowanie daje gwarancję, że zostaną one zagospodarowane w sposób bezpieczny i zgodny z prawem.
Jak utylizować opakowania po Środkach Ochrony Roślin?
Poniżej lista Agrofaktu z najważniejszymi punktami dotyczącymi zasad zwrotu opakowań po środkach ochrony roślin.
- Opakowanie po wykorzystanym środku płuczę trzy razy, a popłuczyny wylewam do zbiornika opryskiwacza.
- Czyste opakowania przechowuję w magazynie, do którego nie mają dostępu osoby postronne.
- Zawsze, jeśli na etykiecie środka widnieje chociaż jeden z poniższych piktogramów, opakowania oddaję do sklepu, w którym kupiłem środki ochrony roślin. To jest mój prawny obowiązek.
- Sklepy zbierające opakowania w Systemie Zbiórki Opakowań PSOR znajdę tu: http://systempsor.pl/punkty-odbioru/.
- Proszę sprzedawcę o wypełnienie i zachowuję formularz zwrotu opakowań, na wypadek kontroli PIORiN lub ARiMR: http://systempsor.pl/wp-content/uploads/2017/03/karta.png.
Zwracam uwagę, czy na formularzu sprzedawca wpisał właściwy kod odpadu: 15 01 10*. Kod ten potwierdza, że przekazany odpad jest opakowaniem po substancji niebezpiecznej i zostanie on profesjonalnie zagospodarowany.
- Jeśli w gospodarstwie pozostają mi przeterminowane produkty chemiczne zlecam ich utylizację profesjonalnej firmie posiadającej uprawnienia do transportu i utylizacji odpadów niebezpiecznych.
- Jestem świadomy, że samodzielne utylizowanie opakowań po środkach ochrony roślin, spalanie, wyrzucanie razem z odpadami komunalnymi lub do lasu jest złamaniem prawa i może być niebezpieczne dla środowiska.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!