Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach – jaki herbicyd wybrać?
Oprysk na chwasty w zbożach wiosną to jeden z pierwszych zabiegów wykonywanych po ruszeniu wegetacji ozimin. Dla rolników, którzy nie zwalczali chwastów jesienią, stanowi podstawę ochrony przed niepożądaną roślinnością. W wielu wypadkach jednak jest korektą dla aplikacji wykonanej przed zimą.
Niezależnie od tego, z którym z powyższych wariantów mam do czynienia, oprysk na chwasty w zbożach wiosną jest zabiegiem niezwykle istotnym z punktu widzenia ochrony wysokości plonu. Z uwagi na wiosenne tempo rozwoju roślin, chwasty powinniśmy wyeliminować jak najwcześniej. Pozwoli to na niezakłócony konkurencją wzrost zbóż. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu i przypomnijmy, na co warto zwrócić uwagę, planując wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach.
Spis treści
Czy wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ma sens?
Praktyka rolnicza wskazuje, że optymalną wielkość i jakość plonu uzyskać można, wykonując dwa zabiegi zwalczania chwastów w zbożach: podstawowy – jesienią i korygujący – wiosną. Chwasty konkurują bowiem z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe, światło i przestrzeń do życia w każdej fazie jej wzrostu.
Jak wskazują badacze, zaniechania dotyczące tylko zwalczania fiołka polnego obniżają plon zbóż nawet o 35% (przy obecności 100 roślin fiołka/m2). Dlatego oprysk na chwasty dwuliścienne w zbożu nie tylko ma sens, ale jest działaniem nieodzownym i ekonomicznie uzasadnionym.
Wiosenna ochrona herbicydowa zbóż – na jakie chwasty?
Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że na plantacjach zbóż ozimych nieodchwaszczonych jesienią, zahartowane chwasty zimujące pojawią się już wczesną wiosną. Mogą to być np. chaber bławatek, gwiazdnica pospolita, mak polny, przytulia czepna.
Rośliny, które wzeszły jesienią i przezimowały, są mniej wrażliwe na herbicydy od będących w tej samej fazie chwastów wschodzących wiosną. Na plantacjach zbóż ozimych i jarych występują też: fiołek polny, maruna bezwonna, przetacznik perski, rumianek, tasznik pospolity.
Kiedy warto wykonać oprysk na chwasty w zbożach wiosną?
Oprysk na chwasty w zbożach wiosną jest niezbędny jeśli jesienią nie wykonano zabiegu. Ale warunki pogodowe po ruszeniu wegetacji także mogą być niekorzystne. Niejednokrotnie opady i woda zalegająca z roztopów, utrudniają wykonanie zwalczania chwastów w zbożach, a te z kolei stają się coraz bardziej ekspansywne. Czas natomiast działa na niekorzyść rolnika.
Skuteczność zabiegów wiosennego zwalczania chwastów w zbożach
Intensywny wzrost chwastów wiosną wymaga znalezienia rozwiązań herbicydowych eliminujących niepożądaną roślinność niezależnie od jej faz rozwojowych. Środek na chwasty w zbożu musi wyróżniać się także szerokim oknem aplikacji i spektrum zwalczanych gatunków.
Jaki środek na chwasty w zbożu wybrać?
Wybierając herbicyd na chwasty w zbożach, warto zwrócić uwagę na sprawdzone rozwiązania, których skuteczność potwierdzona została badaniami. Środkiem takim jest Flame Duo 354 SG, bazujący na dwóch substancjach czynnych. Florasulam pobierany przez liście, a tribenuron metylowy – dodatkowo jeszcze przez korzenie powodują szybkie zamieranie chwastów (od wschodów do fazy sześciu liści), także tych intensywnie rosnących.
Flame Duo 354 SG nie wykazuje fitotoksyczności dla zbóż. Badania potwierdziły, że kondycja roślin uprawnych po jego zastosowaniu jest lepsza niż po aplikacji innych herbicydów uwzględnionych w badaniu. To oczywiście bezpośrednio przekłada się na plonowanie.
Flame Duo 354 SG w dawce 40–60 g/ha stosować można już w temperaturze od 8°C, w szerokim oknie aplikacji. Od fazy gdy widoczne jest trzecie rozkrzewienie do w pełni rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 23–39), we wszystkich gatunkach zbóż ozimych.
Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach jarych
Zwalczanie chwastów w zbożach jarych również można wykonać przy użyciu Flame Duo 354 SC. Zalecana dawka zawiera się w przedziale 40–60 g/ha w terminie BBCH 23–39. Herbicyd w zbożach ozimych i jarych zwalcza szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, w tym najczęściej występujących (wymienione powyżej). Potwierdzają to niezależne badania prowadzone przez IOR-PIB w Poznaniu.
Przeczytaj też: Zabieg T1 w zbożach ozimych – grzyby termofilne i inne problemy ciepłej wiosny
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!