Opryski jabłoni przed zbiorami

Jabłka przed zbiorami, podobnie jak w całym sezonie wegetacyjnym, narażone są na porażenie chorobami grzybowymi. Infekcje o tej porze są o tyle groźne, że na etapie zbierania owoców mogą być niewidoczne, a ujawnią się dopiero podczas przechowywania. Może się więc okazać, że z całkiem dobrej partii jabłek nie będzie zysku, bo w magazynie stracą swoje właściwości konsumpcyjne i handlowe.

Gdy porażenie grzybem nastąpi na kilka tygodni przed zbiorami jabłek, może się okazać, że do momentu zebrania jabłek z drzew żadnych objawów nie będzie. Ujawnią się one natomiast dużo później, nawet po kilku tygodniach czy miesiącach przechowywania. Aby tego uniknąć, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie profilaktycznych oprysków przed zbiorami, uwzględniając oczywiście okres karencji wybranego fungicydu.

Infekcje o tej porze są o tyle groźne, że na etapie zbierania owoców mogą być niewidoczne, a ujawnią się dopiero podczas przechowywania.

– Planując opryski przeciw konkretnym chorobom grzybowym, warto brać pod uwagę rodzaj chorób oraz okres ich nasilenia w poprzednim sezonie – radzi Leszek Skubiszewski z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. – Najbardziej uciążliwe są patogeny powodujące gorzką zgniliznę oraz szarą pleśń. Mogą one porażać jabłonie przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego – od wczesnej wiosny aż do zbiorów.

Porażenie gorzką zgnilizną niedługo przed zbiorami powoduje, że choroba w pełni rozwija się dopiero w magazynie. Na jabłkach pojawiają się brunatne plamy, a przy silnym porażeniu całe owoce gniją. W przypadku szarej pleśni na jabłkach w magazynie pojawia się szary nalot, a owoce wydzielają fermentacyjny zapach. W przypadku objawów wykrytych na etapie przechowywania na uratowanie jabłek jest już za późno. Dlatego tak istotna jest profilaktyka prowadzona przed zbiorami.

Na rynku dostępny jest cały szereg fungicydów przeznaczonych do późniejszej ochrony jabłoni. Niektóre są przeznaczone do zwalczania jednej, konkretnej choroby, są też i takie, które kompleksowo chronią przed większością chorób grzybowych. Dobór konkretnego fungicydu jest kwestią indywidualną. Przy wyborze warto kierować się takimi czynnikami, jak aktualna pogoda oraz choroby występujące na wcześniejszym etapie wegetacji oraz w poprzednich sezonach.

Przeczytaj również:

  1. Łódzkie: wiele robaczywych jabłek. Czy można je jeść?
  2. Sadownicy narzekają na słabo wybarwione jabłka

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Kup teraz Inwestuj w plon

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *