Opryskiwacze muszą być sprawne. Grozi kara grzywny

W ciepłą, słoneczną pogodę rolnicy chętnie robią opryski. Dlaczego warto zadbać o sprawne opryskiwacze?

Sprawny opryskiwacz to taki, który przeszedł obowiązkowe badania techniczne i kalibrację informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Używanie niesprawnego, nieskalibrowanego opryskiwacza, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.

Sprawny opryskiwacz to taki, który przeszedł obowiązkowe badania techniczne i kalibrację.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

PIORiN przypomina, że sprawne opryskiwacze są gwarancją wykonania skutecznych zabiegów, lepszej i wydajniejszej pracy, obniżenia kosztów ochrony roślin, uzyskiwania wysokich plonów i – co nie mniej ważne ogranicza zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Używanie niesprawnego, nieskalibrowanego opryskiwacza, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Następnie badania potwierdzenia sprawności technicznej opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych i sadowniczych, oraz opryskiwaczy wyposażonych w w belkę opryskową montowanych na pojazdach kolejowych przeprowadza się w odstępach nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały sprzęt do stosowania ŚOR bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat.

Jeżeli wojewódzki inspektor PIORiN, w toku kontroli stosowania środków ochrony roślin, stwierdzi, że płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta może zakazać przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu przypomina biuro prasowe PIORiN-u.

Autoryzowany warsztat, gdzie można sprawdzić sprawność techniczną opryskiwacza można znaleźć za pomocą rejestrów prowadzonych przez PIORiN dla wszystkich województw.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Tomek pisze:

  Były ostatnio jakieś zmiany w prawie?
  Pierwszy certyfikat jeszcze nie dawno trzeba bylo zrobić po 3 latach od dnia zakupu, tak samo jak i później.

 2. Avatar Elektrotechnik pisze:

  Tyle, że to „badanie techniczne” to jest farsa, to po pierwsze, a po drugie to 99% opryskiwaczy nie jest w stanie spełnić wymogów żeby zaliczyć badanie pozytywnie. Łącznie z nowymi opryskiwaczami.

 3. Avatar copa@wp.pl pisze:

  nie prawda wszystkie opryskiwacze używane w rilnictwie sa sprawne n awet te które bie mają badań