Opryskiwacze muszą być sprawne. Grozi kara grzywny
W ciepłą, słoneczną pogodę rolnicy chętnie robią opryski. Dlaczego warto zadbać o sprawne opryskiwacze?
– Sprawny opryskiwacz to taki, który przeszedł obowiązkowe badania techniczne i kalibrację – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. – Używanie niesprawnego, nieskalibrowanego opryskiwacza, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.
Sprawny opryskiwacz to taki, który przeszedł obowiązkowe badania techniczne i kalibrację.
PIORiN przypomina, że sprawne opryskiwacze są gwarancją wykonania skutecznych zabiegów, lepszej i wydajniejszej pracy, obniżenia kosztów ochrony roślin, uzyskiwania wysokich plonów i – co nie mniej ważne – ogranicza zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Używanie niesprawnego, nieskalibrowanego opryskiwacza, a także uchylanie się od obowiązku poddawania tego sprzętu badaniom w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny.
Badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia. Następnie badania potwierdzenia sprawności technicznej opryskiwaczy ciągnikowych i samobieżnych polowych i sadowniczych, oraz opryskiwaczy wyposażonych w w belkę opryskową montowanych na pojazdach kolejowych przeprowadza się w odstępach nie dłuższych niż 3 lata. Pozostały sprzęt do stosowania ŚOR bada się w okresach nie dłuższych niż 5 lat.
– Jeżeli wojewódzki inspektor PIORiN, w toku kontroli stosowania środków ochrony roślin, stwierdzi, że płody rolne zawierają pozostałości środków ochrony roślin w ilości stwarzającej zagrożenie dla zdrowia konsumenta może zakazać przeznaczania tych płodów rolnych do spożycia przez ludzi i ich wprowadzania do obrotu – przypomina biuro prasowe PIORiN-u.
Autoryzowany warsztat, gdzie można sprawdzić sprawność techniczną opryskiwacza można znaleźć za pomocą rejestrów prowadzonych przez PIORiN dla wszystkich województw.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Były ostatnio jakieś zmiany w prawie?
Pierwszy certyfikat jeszcze nie dawno trzeba bylo zrobić po 3 latach od dnia zakupu, tak samo jak i później.
Informacje podane przeze mnie można sprawdzić na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/badanie-opryskiwaczy/ . O zmianach w prawie i obowiązujących w tym zakresie ustawach zasięgnę języka w samej inspekcji i pozwolę sobie w niedługim czasie jeszcze raz odpowiedzieć na ten komentarz 🙂
Od 1.1.2014 zmieniło się prawo.
do 2013 było 3 lata dla nowych
od 2014 jest 5 lat dla nowych, liczy się data sprzedaży
Tyle, że to „badanie techniczne” to jest farsa, to po pierwsze, a po drugie to 99% opryskiwaczy nie jest w stanie spełnić wymogów żeby zaliczyć badanie pozytywnie. Łącznie z nowymi opryskiwaczami.
nie prawda wszystkie opryskiwacze używane w rilnictwie sa sprawne n awet te które bie mają badań