Oczyszczalnia ścieków w Mokrej Prawej chce przekazać rolnikom z woj. łódzkiego osad, który może być stosowany na polach zamiast tradycyjnego nawożenia.
Osad od wielu lat jest systematycznie badany pod względem wartości nawozowej, zawartości metali ciężkich oraz stanu sanitarnego. Wyniki badań wykazały, że posiada cechy nawozu organiczno-mineralnego i świetnie nadaje się do nawożenia gleb, szczególnie pod uprawy zbożowe (zgodnie z art. 96 ustawy o odpadach (Dz. U. 2013, poz. 21)). Poza tym spełnia wymagania stawiane komunalnym osadom ściekowym (kod: 190805) przeznaczonym do stosowania w rolnictwie, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie komunalnych osadów ściekowych (Dz. U. 2015 poz. 257), tj. zawiera niewielkie ilości metali ciężkich i nie powoduje skażenia gleb pod względem sanitarnym.
W pierwszym roku stosowania osad zaspakaja potrzeby nawozowe roślin pod względem ilości azotu i fosforu, jak również powoduje odkwaszanie gleby.
O walorach osadu przekonali się już okoliczni rolnicy, którzy stosują osad od wielu lat na swoich polach.
– Dawka osadu ustalana jest na konkretne pole i pod konkretną uprawę po przeprowadzeniu badań przez akredytowane laboratorium. Otrzymany osad powinno się niezwłocznie rozprowadzić po powierzchni gruntu, np. za pomocą rozrzutnika, i zmieszać z glebą – wyjaśnia Danuta Duda-Nowicka, Główny Specjalista ds. eksploatacji w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Mokrej Prawej. – W pierwszym roku stosowania osad zaspakaja potrzeby nawozowe roślin pod względem ilości azotu i fosforu, jak również powoduje odkwaszanie gleby. Rośliny następcze potrzebują jedynie ograniczonego nawożenia azotowo-potasowego, gdyż osad wzbogaca glebę w dostępny fosfor, wapń, magnez, mikroelementy na okres, co najmniej 3 lat.
A jakie są korzyści z zastosowania osadów ściekowych? Jest ich wiele:
- poprawa struktury gleby: porowatość, przepuszczalność,
- poprawa zdolności do zatrzymywania aplikowanych nawozów mineralnych,
- poprawa zdolności do zatrzymywania wody,
- wzbogacenie humusowej struktury gleby o składniki biomasy i substancje pokarmowe: azot, fosfor, potas, wapń, magnez i mikroelementy,
- poprawa plonowania roślin,
- zastąpienie nawożenia nawozami mineralnymi oraz wapnowania gleby.
– Każdy chętny rolnik do wykorzystania osadu z oczyszczalni na swoim polu musi być właścicielem tego pola lub jego dzierżawcą – mówi Danuta Duda-Nowicka. – Musi to być osoba wpisana do ewidencji gruntów jako właściciel lub dzierżawca. Należy także wziąć pod uwagę, że osad możemy przekazać rolnikom z woj. łódzkiego.
Osoby zainteresowane współpracą mogą kontaktować się osobiście lub telefonicznie z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji w Mokrej Prawej.
– Odbiorca osadu nie ponosi żadnych kosztów związanych z badaniem gruntów, osadów, czy też z ustaleniem dawki osadu – nadmienia Danuta Duda-Nowicka. – Przyjmujemy jeszcze zapisy na miesiące: wrzesień, październik i listopad. Mogą się do nas zgłaszać również zainteresowani współpracą w przyszłym roku kalendarzowym i kolejnych latach. Transport osadów z oczyszczalni ścieków na pole pozostaje do uzgodnienia – podkreśla.
Dodaj komentarz