Osłona kłosa pszenicy ozimej – jak działa technologia MOCBackter?
Osłona kłosa pszenicy ozimej w technologii MOCBackter, to alternatywa wobec klasycznych zabiegów fungicydami. Technologia MOCBackter to technologia osłony bakteryjnej przeciwko chorobom grzybowym. Jak wynika z przeprowadzonego monitoringu łanu, wykorzystanie bakterii może skutecznie zastąpić dotychczasowe rozwiązania. To w jakiej zdrowotności jest łan, zarówno w podstawie źdźbła, jak i w dolnych i górnych liściach wyjaśnia ekspert z firmy OSADKOWSKI SA.
1 czerwca wybraliśmy się na pole doświadczalne plantacji pszenicy ozimej Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego
W części pola zastosowano technologię MOCBackter, czyli osłony bakteryjnej przeciwko chorobom grzybowym. Faza kłoszenia to idealny moment na sprawdzenie dotychczasowej efektywności bakterii.Czy nowoczesne rozwiązanie potrafi zastąpić tradycyjne rozwiązanie fungicydowe?Spis treści
Osłona kłosa pszenicy ozimej
Jak mówi Marcin Kaczmarek z działu doradztwa i rozwoju firmy OSADKOWSKI SA:
Bakterie a fungicydy
Spoglądając w łan widzimy, że zarówno dół roślin, ich środkowa część, jak i górne liście są bez żadnych oznak chorób, infekcji grzybowych. To wskazuje na to, że technologia osłony bakteryjnej MOCBackter w RGD Dłoń zadziałała efektywnie i utrzymała w pełnej zdrowotności łan do momentu kłoszenia. Jak wspominaliśmy, jesteśmy przed trzecim zabiegiem (osłona kłosa pszenicy), który ma na celu kontrolę zdrowotności pszenicy już do samego zbioru.
Lustracja pszenicy ozimej pokazała nam, że technologia MOCBackter zbudowała (na dzień lustracji) wyższy łan o co najmniej 5-7 centymetrów. Nie jest to związane z długością źdźbła, ale przede wszystkim z fazą rozwojową i wyjściem kłosów już z pochwy liściowej. Bowiem w roślinach w których zastosowano osłonę bakteryjną widać, że kłoszenie jest na końcu, jeżeli chodzi o tą fazę rozwojową. Natomiast w technologii fungicydowej kłoszenie jest dopiero w połowie. To świadczy o tym, że MOCBackter ma wpływ również na fizjologię roślin. Patrząc z drugiej strony, można pokusić się o stwierdzenie, że bakterie nie mają na nią wpływu. Nie hamują jej tak jak tradycyjna chemia.
Technologia MOCBackter
Podsumowując, plantacja w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Dłoń, jak i wiele innych w kraju potwierdza efektywność działania osłony bakteryjnej. Co więcej, technologia MOCBackter wykazała jeszcze dodatkowe aspekty działania samych bakterii. Wyższa faza rozwojowa, mocniejsze kłoszenie w stosunku do rozwiązań fungicydowych to dodatkowe aspekty działania samych bakterii. Czy to może realnie przełożyć się na plon?
Śledź kanał na YouTube OSADKOWSKI SA. Oglądaj eZielone Pola, aby poznać wyniki lustracji z pól doświadczalnych i moc jaką daje MOCBackter. Ekipa Osadkowski SA zaprasza do odwiedzania relacji!
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.