Ostatni miesiąc na nawozy naturalne

Rolnicy, którzy na swoich polach stosują nawozy naturalne muszą pamiętać o tym, że zgodnie z prawem tego rodzaju nawozy mogą wywozić jedynie do końca listopada.

Terminy stosowania nawozów naturalnych płynnych lub stałych (gnojówki, gnojowicy oraz obornika) są ściśle uregulowane prawnie. Zgodnie z ustawą o nawozach i nawożeniu można je wywozić na pola od 1 marca do 30 listopada. Wyjątkiem są tutaj uprawy pod osłonami – w ich przypadku nawozy naturalne można stosować przez cały rok.

Rolnicy, którzy nie przestrzegają tych terminów muszą się liczyć z tym, że ARiMR może nałożyć na nich sankcje z tytułu nieprzestrzegania wymogów wzajemnej zgodności.

Agnieszka Krawczyk, ekspert producenta nawozów

– Krótszy termin mają natomiast rolnicy gospodarujący na OSN, czyli obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia związkami azotu. W ich przypadku termin stosowania nawozów naturalnych jest krótszy i upływa 15 listopada – wyjaśnia Agnieszka Krawczyk, ekspert producenta nawozów. – Rolnicy, którzy nie przestrzegają tych terminów muszą się liczyć z tym, że ARiMR może nałożyć na nich sankcje z tytułu nieprzestrzegania wymogów wzajemnej zgodności.

W przypadku nawozów naturalnych termin ich wywożenia nie jest jedynym ograniczeniem w stosowaniu.

Nawozy naturalne nie mogą być stosowane na zalanych glebach, pokrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu. Biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe niektórzy rolnicy, którzy jeszcze nie nawozili swoich pól, mogą w tym roku już nie zdążyć, gdyż prognozy są raczej niesprzyjające. Nawozów płynnych nie powinno też się stosować na stokach o nachyleniu powyżej 10%, jeśli nie są one pokryte roślinnością.

Wyrzucanie obornika późną jesienią jest szczególnie polecane na ciężkich i średnich glebach. Dobrze też sprawdza się na użytkach zielonych oraz na uprawach polowych wieloletnich.

Przeczytaj również:

  1. Czym i kiedy stosować nawozy naturalne?
  2. Gnojowica i gnojówka: jak stosować je bezpiecznie?

VAT na napoje owocowe wzrośnie – to cios w branżę!

Wyłączenie z podwyżki stawki VAT nektarów nie poprawi sytuacji! Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze tej produkcji.

8 lutego 2019

Kondycja rzepaku w okresie zimowym [Reportaż filmowy]

Rzepak jest rośliną wrażliwą na warunki pogodowe. W wielu rejonach był siany podczas suszy. Sprawdź, o czym pamiętać w zimie?

13 lutego 2019

UPL finalizuje przejęcie Arysta LifeScience i ogłasza nowy kierunek rozwoju – OpenAg

Połączenie firm umocni pozycję UPL jako światowego lidera w zakresie rozwiązań dla rolnictwa.

11 lutego 2019